Share

احمد توکلی یکی از نمایندگان مجلس ایران، ادامه فعالیت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور این کشور را "مضر" دانسته است.

 

توکلی در گفت‌گو با روزنامه خراسان چاپ مشهد که در شماره روز شنبه ۱۸ آذر منتشر شد، گفت: "آقای احمدی‌نژاد واقعاً قابل پیش‌بینی نیست که چه کاری می‌کند. بر این اساس نظر من این است که ادامه فعالیت ایشان مضر به حال کشور است."

 

پیش از این نیز شماری از نمایندگان مجلس خواهان مطرح شدن طرح "عدم کفایت سیاسی" احمدی‌نژاد و برکناری وی شده بودند اما عملی نشد.

 

این نماینده منتقد دولت افزود: "نظرات دیگری هم وجود دارد که استدلالشان قابل اعتناست. نظر مخالف این است که ثبات سیاسی کشور ما در حال حاضر ما را در منطقه قابل تکیه نگه می‌دارد، ما باید این ثبات را در سوریه خرج کنیم، در لبنان خرج کنیم و در مقابل ناوهای آمریکا از آن استفاده کنیم."

 

به گفته وی "این دیدگاه می‌گوید اگر در داخل ثبات سیاسی نباشد همه موارد مثبت ممکن است به موارد منفی تبدیل و خطر برایمان درست کند."

 

احمد توکلی با وجود انتقاد از احمدی‌نژاد اما برکناری وی را "نشانه بی‌ثباتی" در ایران دانسته است

توکلی با وجود انتقاد از احمدی‌نژاد اما برکناری وی را "نشانه بی‌ثباتی" در ایران دانسته است.

 

این نماینده مجلس ایران گفته است چون احمدی‌نژاد به مردم پول نقد (یارانه) می‌دهد باعث محبوبیت وی در بخشی از مردمی شده که هزینه‌هایشان در برابر دریافتی‌شان کمتر است.

 

وی گفته است: "آقای احمدی‌نژاد پول نقد می‌دهد، ایشان در کرمانشاه گفت من پول نفت را جوری تقسیم می‌کنم که تا ۱۰۰ سال کسی نتواند تغییرش دهد، همین ۴۵هزار و ۵۰۰ تومان (یارانه نقدی ماهانه برای هر فرد ایرانی) را از نظر سیاسی چه کسی می‌تواند به راحتی حذف کند؟ اگر ۱۰۰هزار تومان به این مبلغ اضافه کند چگونه می‌توان با وی مخالفت کرد؟"

 

توکلی گفته است: "یک عده مثل من به صورت انتحاری مخالفت خواهند کرد ولی تأثیر سیاسی بیرونی آن چیست؟ من اگر بین مردم محبوبیت داشته باشم حتماً به دلیل مخالفتم این محبوبیت لطمه خواهد خورد اما او (احمدی‌نژاد) محبوبیت پیدا خواهد کرد. تمام خانوارهایی که جمع دریافتی آن‌ها از یارانه‌ها بیشتر از افزایش سبد هزینه‌شان باشد راضی خواهند بود."

 

به گفته وی "هنوز هم جمعیت کثیری دریافتی‌شان از افزایش هزینه‌شان بیشتر است و به احمدی‌نژاد خوش‌بین هستند."

 

توکلی گفته است: "وقتی شما در زمانی که هنوز مسئولی را که عده‌ای از جامعه به وی خوش‌بین هسنتد بر می‌دارید حتماً هزینه سیاسی خواهد داشت. سیاستمداران دو دسته‌اند: دسته اول جمع این هزینه‌ها را بیشتر از منفعت کنار گذاشتن ایشان می‌دانند و دسته دوم جمع این هزینه‌ها را نسبت به آن منفعت کمتر می‌دانند. این یک اختلاف نظر کارشناسی است، چون سکان دست رهبری است و ایشان جزو دسته اول هستند (البته تحلیل من این گونه است با خود رهبری صحبت نکرده‌ام که ایشان چنین چیزی به من گفته باشند) هزینه حذف زودهنگام ایشان را بیشتر از منافع آن می‌دانند."

 

اصولگرایان از جمله منتقدان جدی احمدی‌نژاد هستند که تلاش می‌کنند در دور آینده انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مانع به قدرت رسیدن نزدیکان رئیس‌جمهور کنونی ایران شوند.

 

آن‌ها می‌گویند احمدی‌نژاد قصد دارد با استفاده از مدل روسی "پوتین – مدودف" یکی از نزدیکان خود را به ریاست‌جمهوری دور آینده برساند تا بتواند به‌عنوان معاون چنین رئیس‌جمهوری، عملا قدرت را در سال‌های آینده نیز در دست داشته باشد.

 

یازدهمین دوره انتخابت ریاست‌جمهوری ایران ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ برگزار می‌شود.

 

 

Share