Share

در حالی که فعالان حقوق بشر بارها از ممنوع کردن دانشجویان منتقد حکومت از تحصیل در ایران خبر داده‌اند، کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران گفت چنین موضوعی "کاملاً کذب محض" است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر، وزیر علوم ایران شب گذشته، یکشنبه ۱۹ آذرماه در برنامه ویژه خبری به برخی نکات در مورد ستاره‌دار شدن دانشجویان اشاره کرد.

 

وی ستاره‌دار شدن دانشجویان منتقد را رد کرد و گفت: "هیچ دانشجویی تاکنون به این دلیل ممنوع التحصیل نشده است."

 

به‌گفته کامران وزارت علوم در مورد دانشجویان از مراکز صلاحیت‌دار مانند مراکز قضائی و امنیتی تحقیق می‌کند اما این وزارتخانه کسی را از تحصیل ممنوع نکرده است.

 

وی وزارت علوم را مرجع تشخیص این‌گونه موضوعات ندانست.

 

دو روز پیش نیز حسین شمسیان، مدیر کل حقوقی سازمان امور دانشجویان، با تکذیب ستاره دار شدن دانشجویان منتقد، اعلام کرد که ایران در حال حاضر حتی یک دانشجوی ستاره دار ندارد.

 

برپایه آمار دفتر تحکیم وحدت در فاصله ماه مارس سال ۲۰۰۹ تا ماه فوریه سال ۲۰۱۲، دست‌کم ۳۹۶ دانشجو به علت ابراز مخالفت سیاسی مسالمت‌آمیز یا مخالفت‌های مسالمت‌آمیز دیگر توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری از ادامه تحصیل محروم شده‌اند

وی گفت: "اگر دانشجو به صورت مستند اعلام کند که تمام شرایط پذیرش را از نظر قانونی در مقاطع تحصیلی داشته اما به علت موارد انضباطی این حق از وی سلب شده است، ما آمادگی داریم که از این شخص رفع تظلم کنیم."

 

وزیر علوم و مدیر کل حقوقی سازمان امور دانشجویان در حالی این سخنان را بیان می‌کنند که بر پایه آمار منتشرشده توسط دفتر تحکیم وحدت، سازمان مستقل دانشجویی در ایران، در فاصله ماه مارس سال ۲۰۰۹ تا ماه فوریه سال ۲۰۱۲، دست‌کم ۳۹۶ دانشجو به علت ابراز مخالفت سیاسی مسالمت‌آمیز یا مخالفت‌های مسالمت‌آمیز دیگر توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری از ادامه تحصیل محروم شده‌اند و حداقل ۶۳۴ دانشجو توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بازداشت، و ۲۵۴ دانشجو به دلایل مشابه محاکمه شده‌اند که بر امکان ادامه تحصیل آنان تأثیر گذاشته است.

 

در خردادماه سال جاری شورای دفاع از حق تحصیل اعلام کرد مستندات متعددی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور به دست آورده است که نشان می‌دهد، فعالان دانشجویی از دریافت کارنامه علمی کنکور کار‌شناسی ارشد محروم شده‌اند و یا در روزهای قبل از اعلام نتایج این کنکور احضار، بازجویی و تهدید شده‌اند.

 

شورای دفاع از حق تحصیل افزود ده‌ها فعال دانشجویی از دریافت کارنامه علمی اولیه کنکور کار‌شناسی ارشد سال ۹۱ محروم شده‌اند.

 

به‌گفته این شورا ستاره‌دار کردن دانشجویان در کنکور کار‌شناسی ارشد از سال ۸۵ و با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است.

 

شورای دفاع از حق تحصیل همچنین گفت: "در تمام این هفت سال سازمان سنجش هیچ‌گونه مدرک مبنی بر ستاره‌دار شدن یا محرومیت از تحصیل به دلیل نداشتن صلاحیت عمومی به دانشجویان ارائه نکرده است و تنها پس از مراجعه حضوری داوطلبان به سازمان سنجش به صورت شفاهی به آن‌ها اعلام شده که ستاره‌دار شده‌اند."

 

۱۷ سازمان حقوق بشری و دانشجویی نیز ۱۱ خردادماه با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند اطلاعاتی جمع‌آوری کرده‌اند حاکی از آن که مقامات ایرانی به‌طور مداوم فعالان دانشجویی در ایران را به‌خاطر انتقادات مسالمت‌آمیزشان از سیاست‌های حکومت، مورد تهدید، تعلیق از تحصیل، بازداشت، تعقیب و پیگرد قانونی قرار می‌دهند و محکوم می‌کنند.

 

همچنین پنج روز پیش به‌مناسبت ۱۶ آذرماه، روز دانشجو، شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل و سه گروه حقوق بشری شورای دفاع از حق تحصیل، عفو بین‌الملل و عدالت برای ایران بیانیه‌ای منتشر کردند و در آن گفتند محدودیت‌های تبعیض‌آمیز در دست‌یابی به آموزش عالی در ایران هم‌چنان باقی است.

 

آن‌ها نوشتند اعضای اقلیت‌های مذهبی به‌رسمیت شناخته‌ نشده مانند جامعه بهاییان عموما از ادامه تحصیلات عالیه محروم‌اند و زیر نظر وزارت علوم، تعدادی از دانشگاه‌ها اقدامات تازه‌ای را برای جلوگیری از تحصیل دانشگاهی زنان در برخی رشته‌ها در پیش گرفته‌اند. 

 

 

Share