Share

شهزاده سمرقندی – در روز یکشنبه ۱۹ آذر ماه، شهر هرات (افغانستان) ناآرام بود. بیش از صد نفر مردم معترض در برابر کنسولگری ایران در این شهر جمع شدند و پس از اینکه با بی‌توجهی کنسولگری  به خواسته‌هایشان مواجه شدند، شیشه‌های پنجره بنای نمایندگی ایران را شکستند.

 

گفته شده که  این افراد معترض از خانواده های سیزده تن از افراد محلی‌اند که از حدود سه ماه پیش در ایران به مدت طولانی ناپدید شده بودند و دیرتر در نتیجه پیگیری‌های مقامات هرات معلوم شد که آنها در مرز ایران از جانب مرزبانان ایرانی، در همان روزی که به طرز غیری قانونی وارد ایران شدند، تیرباران شده‌اند.

معترضان می گویند که مدرک کافی در این مورد دارند که اجساد این سیزده نفر در قبرستان بهشت زهرای تایبات ایران، که هم‌مرز با افغانستان است، به خاک سپرده شده‌اند.

 

معترضان در هنگام تظاهرات در برابر کنسولگری ایران دو خواسته را مطرح می‌کردند: بازداشت و مجازات افرادی که بستگان آنها را کشته‌اند و همچنین اجازه انتقال اجساد کشته‌شدگان به هرات.

 

آنان تهدید کرده‌اند که اگر در طول دو روز نمایندگی دولت ایران پاسخی به خواسته‌های آنان ندهند، انتقام خودرا از مهاجران ایرانی مقیم هرات خواهند گرفت.

اما گزارش ها حاکی است که در طول این سه ماه و هم بعد از تظاهرات شدید دیروز مردم هرات نمایندگان کنسولگری ایران حاضر به گفت‌وگو و یا شنیدن حرف آنها نشده اند و حتی از مقامات محلی هرات خواسته اند که به خاطر تظاهرات دیروز از کنسولگری عذرخواهی شود.

مقامات محلی که کوشیده‌اند مردم معترض را آرام کنند،  به این خواسته کنسولگری ایران پاسخ نداده اند. اما آنان به مردم معترض گفته اند که پیگیر موضوع خواهند بود و تلاش خواهند کرد که از راه های دیپلماتیک عمل کنند.

 

گفت‌وگو با عبدالله سلجوقی

 

در این رابطه با عبدالله سلجوقی، روزنامه نگار محلی گفت‌وگو کردم. او این موضوع را از شروع تا به حال دنبال کرده و همچنین گفت‌وگویی بی نتیجه با کنسولگری ایران در هرات داشته. وی همین طور به صحبت‌هایی  با مقامات هرات اشاره می کند که در رابطه با این موضوع انجام داده است.

 

عبدالله سلجوقی نخست از پسزمینه این اعتراض‌ها می گوید و از این که چرا این اعتراض های مداوم برخی از ساکنان هرات در روز یکشنبه به تظاهرات خشونت بار کشیده شد.

 

به این گفت‌وگو می توانید از طریق فایل صوتی زیر گوش کنید.

 

 

 

 

خبر تکمیلی

 

خبرگزاری ایرنا، سه‌شنبه، ۲۱ آذر / ۱۱ دسامبر: «یک منبع آگاه در وزارت امور خارجه اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران یادداشت رسمی اعتراض آمیزی در رابطه با حادثه اخیر در مقابل کنسولگری کشورمان در هرات، به سفارت افغانستان ارسال کرده است.»

در همین زمینه

گفت‌وگوی شهزاده سمرقندی با چند نفر از اهالی هرات

 

در ادامه این خبر ایرنا از قول "منبع آگاه"  در وزارت امور خارجه ایران آمده است که «کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در هرات تا اطلاع ثانوی تعطیل است».

 

 

 

 

 

عکس‌ها:

هرات، در برابر کنسولگری ایران

Share