Share

هیئت بلندپایه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای گفت‌وگو با مقامات ایرانی وارد تهران شد. هرمان ناکارتس، معاون مدیرکل آژانس و رئیس این هیئت ابراز امیدواری کرده است که ایران اجازه بازدید از پارچین را بدهد.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، این هیئت بامداد پنج‌شنبه ۲۳ آذر وارد تهران شد.

 

مذاکرات هسته‌ای ایران و آژانس امروز پنج‌شنبه در تهران برگزار می‌شود.

 

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) نوشته است: "این مذاکرات به احتمال قوی یک روزه و پشت درهای بسته برگزار می‌شود. هم‌چنین تاکنون برنامه‌ای برای بازدید یا بازرسی هیئت آژانس متشکل از کارشناسان از تأسیسات و مراکز هسته‌‌ای ایران یا سایت‌های دیگر اعلام نشده است."

 

پیش از این، دو طرف در بهمن و اسفند ۱۳۹۰ در تهران و اردیبهشت، خرداد و شهریور ۱۳۹۱ در وین با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

 

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مه ۲۰۱۲ (اردیبهشت ۹۱) با مقامات ایران در تهران ملاقات و گفت‌وگو کرد اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر یک برنامه عمل مشخص به توافق برسند

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مه ۲۰۱۲ (اردیبهشت ۹۱) با مقامات ایران در تهران ملاقات و گفت‌وگو کرد اما دو طرف هنوز نتوانسته‌اند بر سر یک برنامه عمل مشخص به توافق برسند.

 

بازدید کارشناسان آژانس از پارچین یکی از موضوعات مورد بحث است. تهران می‌گوید اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود، بازرسان می‌توانند از پارچین بازدید کنند.

 

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.
سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

آمریکا و قدرت‌های غربی می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی ایران هستند که ممکن است اهداف نظامی داشته باشد اما تهران هدف برنامه اتمی‌اش را صلح‌آمیز می‌داند.

 

تردید آمریکا و کشورهای غربی نسبت به ماهیت برنامه اتمی ایران باعث شده تا در چند سال گذشته تحریم‌های یک‌جانبه‌ای را افزون بر تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران برقرار کنند.

 

 

Share