Share

وزیر خارجه سوئد اعلام کرد ایران برای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان خارجی فاجعه هواپیمای اوکراینی که با دو موشک سپاه پاسداران منفجر شد توافق‌نامه‌ای را امضا کرده است.

سقوط بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی در نزدیکی تهران ـ عکس از عارف فتحی – محمدرضا عباسی ـ خبرگزاری مهر

هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین  ۱۸ دی ۱۳۹۸ (۸ ژانویه ۲۰۲۰) حدود ساعت شش صبح هدف دو موشک نیروهای تحت امر سردار امیر علی حاجی‌زاده قرار گرفت و در نزدیکی شاهدشهر استان تهران سقوط کرد. همه ۱۷۶ سرنشین این هواپیما جان باختند. حداقل ۱۳۹ نفر در این هواپیما، ایرانیان دانشجو و پژوهشگری بودند که پس از تعطیلات زمستانی از طریق اوکراین به کانادا بازمی‌گشتند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آن لینده، وزیر خارجه سوئد اعلام کرد ایران به خانواده‌های جانباختگان که تابعیت کشور دیگری را دارند غرامت می‌پردازد:

«ما توافق‌نامه‌ای با ایران امضاء کردیم که بر اساس آن مذاکراتی درباره پرداخت غرامت به خانواده قربانیان انجام می‌شود.»

دادستانی نظامی تهران دوشنبه ۹ تیر اعلام کرد که سامانه دفاع موشکی، به دلیل شرایط میدانی دچار خطای بزرگی در محاسبات شد و بدون اخذ اجازه به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد. شش نفر تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که سه نفر آن‌ها در بازداشت‌اند. امیر علی خاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه که مسئول مستقیم این فاجعه است، ناگزیر به پاسخگویی نیست. جعبه سیاه هواپیما نیز ۳۰ تیر در فرانسه بازخوانی می‌شود.

بسیاری از سرنشینان این هواپیما تابعیت کشورهای دیگر را داشتند: سوئد، کانادا، اوکراین، بریتانیا و افغانستان. آن لینده، وزیر خارجه سوئد در ادامه سخنانش در شبکه خبری TT سوئد گفت:

«انتظار می‌رود که در فاصله کوتاهی مذاکرات فی‌مابین [بر سر پرداخت غرامت به خانواده جانباختگان] به نتیجه برسد.»

وزیران خارجه کشورهای کانادا، بریتانیا، سوئد، اوکراین و افغانستان پنجشنبه ۱۶ ژانویه/ ۲۶ دی در آغاز نشست چندجانبه در لندن خواهان تحقیقات اساسی و شفاف درباره این فاجعه و مجازات آمران و عاملان آن و همچنین پرداخت غرامت به خانواده‌های جانباختگان شده بودند.

بیشتر بخوانید:

Share