Share

در پی آتش‌سوزی در یک سوله تأسیسات هسته‌ای نطنز، رئیس سازمان پدافند غیرعامل جمهوری اسلامی احتمال این‌ که حوادث این‌چنینی توسط «ضدانقلاب» و «دشمن» صورت گرفته باشد، منتفی ندانست.

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در گفت‌وگو با صداوسیمای جمهوری اسلامی با اشاره به وقوع حوادث و آتش‌سوزی‌های اخیر در ایران گفت: «امنیت، هیچ‌وقت مطلق نیست و همیشه مسیرهایی برای نفوذ وجود دارد.»

جلالی در این‌باره افزود: «بخش عمده‌ای از این حوادث نتیجه رعایت نکردن مسائل ایمنی است، اما بخشی هم ممکن است ناشی از حرکات عناصر ضدانقلاب و عناصر مرتبط با آن باشد و شاید هم دشمن دخالت داشته باشد.»

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در حالی از «دخالت دشمن» در چنین حوادثی سخن می‌گوید که روز گذشته، پنج‌شنبه ۱۲ تیر بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی اعلام کرد که «یکی از سوله‌های در دست ساخت در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شد».

کمالوندی گفت «جای هیچ‌گونه نگرانی نیست» و «این حادثه هیچ‌گونه تلفاتی نداشت و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نکرد».

رمضانعلی فردوسی بادی، فرماندار نطنز نیز از آتش‌سوزی در یک سوله سایت هسته‌ای نطنز خبر داد و گفت در این سوله «وسایل اسقاطی» وجود داشته و «آتش اطفاء و نگرانی‌ها برطرف شده است». او همچنین احتمال نشت مواد رادیواکتیو را نیز رد کرد.

با این حال آسوشیتدپرس‌ به نقل از کارشناسان بین‌المللی اعلام کرد که آن‌چه در نطنز دچار آتش‌سوزی شده، تأسیسات جدید تولید سانتریفیوژ است.

یک خبرنگار اسرائیلی نیز در توئیتی مدعی شد که اسرائیل سایت نطنز را بمباران کرده است. گروهی به نام «یوزپلنگ‌های وطن» هم در ویدئوهایی که برای برخی رسانه‌ها از جمله «رادیو زمانه» فرستادند، مسئولیت «حمله» به تأسیسات نطنز را برعهده گرفتند، اما تأیید ادعاهای آن‌ها در حال حاضر ممکن نیست.

غلامرضا جلالی در گفت‌وگو با صداوسیما با این ادعا که جمهوری اسلامی از فن‌آوری هسته‌ای برای تشخیص پزشکی و درمان استفاده می‌کند، گفت: «اگر به مسائل ایمنی این فن‌آوری توجه نکنیم ممکن است آسیب‌زا باشد.»

به‌گفته او «فن‌آوری‌های روز به علت پیشرفته بودن و وجود عناصر سایبری و هوشمند در آن‌ها علاوه بر ارائه خدمت به مردم، در درون خود تهدیدآمیز هستند».

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ادامه سخنانش از جمله به نقش شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد و گفت:

«مثلاً شبکه‌های اجتماعی جزو کارکردهای ضروری مردم است و همه از آن استفاده می‌کنند، اما شبکه‌های اجتماعی که در تسلط کشورهای خارجی باشد، برای کنترل مردم کشورهای دیگر و ایجاد آشوب و برهم زدن نظم کشورها و حملات اقتصادی و امنیتی هم استفاده می‌شود.»

بامداد جمعه ششم تیرماه نیز انفجار مهیبی در شرق تهران رخ داد و عکس‌ها و فیلم‌های متعددی در این‌باره از سوی کاربران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. ساعاتی پس از این رویداد، داود عبدی، سخنگوی وزارت دفاع ایران اعلام کرد که «انفجار یک مخزن گاز» در منطقه عمومی پارچین عامل صدای مهیب و نور شدید ناشی از آن بوده است. دو روز پس از این رویداد، تحلیل تصاویر ماهواره‌ای از محل نشان داد این انفجار احتمالاً در تاسیسات نظامی خجیر در ۲۴ کیلومتری شمال تاسیسات پارچین رخ داده و دامنه آتش حاصل از آن به پارک ملی خجیر هم رسیده است.

در سال‌های اخیر همچنین آتش‌سوزی‌هایی در صنایع پتروشیمی و نفتی ایران رخ داده است.

بیشتر بخوانید:

Share