Share

هرمان ناکارتس، رئیس هیئت اعزامی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران گفت نشست بعدی با جمهوری اسلامی که در روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانویه ۲۰۱۳) برگزار می‌شود، باید به توافقی برای از سرگیری تحقیقات در مورد برنامه هسته‌ای ایران منجر شود.

 

به گزارش رویترز، با این‌که در مذاکرات روز گذشته نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با مقامات ایرانی در تهران این هیئت نتوانست همان‌طور که اعلام کرده بود از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کند، با این حال هرمان ناکارتس، رئیس این هیئت و معاون مدیرکل آژانس امروز جمعه ۲۴ آذرماه (۱۴ دسامبر) در فرودگاه وین گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده است.

 

ناکارتس گفت: "ما انتظار داریم در مذاکرات ۱۶ ژانویه بر روی رویکردی ساختاری به نتیجه برسیم و در گام‌های بلند بعدی آن را به‌مورد اجرا گذاریم."

 

رئیس هیئت بلندپایه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت دسترسی به سایت نظامی پارچین بخشی از این رویکرد خواهد بود.

 

هیئت نمایندگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتوانست روز گذشته همان‌طور که اعلام کرده بود از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کند

بازدید کارشناسان آژانس از پارچین یکی از موضوعات مورد بحث است. تهران می‌گوید اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود، بازرسان می‌توانند از پارچین بازدید کنند.

 

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.

 

سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

هفت عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در دیدار خود از تهران با مسئولان برنامه هسته‌ای ایران ملاقات و گفت‌وگو کردند.

 

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از مذاکرات آژانس و جمهوری اسلامی این گفت‌وگوها را "سازنده و مثبت" خواند.

 

پیش از این، دو طرف در بهمن و اسفند ۱۳۹۰ در تهران و اردیبهشت، خرداد و شهریور ۱۳۹۱ در وین با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

 

پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران چشم‌انداز مثبتی برای مذاکرات آینده ایران و گروه ۵+۱، شامل آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهد گشود.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

 

Share