Share

بار دیگر بر میزان زباله‌های بیمارستانی که روزانه در آرادکوه دفن می‌شوند افزوده شد. به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران، همزمان با موج دوم شیوع کرونا زباله‌های دفن شده در آرادکوه بار دیگر افزایش یافته و دست کم ۱۰ درصد بیشتر از حالت عادی است.

زباله‌های عفونی بیمارستانی در آرادکوه کهریزک دفن می‌شوند

به گزارش خبرگزاری ایلنا، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران گفته است که قبل از شیوع کرونا در ایران، روزانه ۷۰ تا ۸۰ تن زباله بیمارستانی در آرادکوه دفن می‌شد، اما مقدار آن در اسفند و فروردین به روزانه ۱۲۰ تن افزایش یافت و با کاهش بیماری کرونا به ۸۰ تن رسید. اکنون با شیوع موج دوم کرونا روزانه ۹۰ تن زباله بیمارستانی در آرادکوه دفن می‌شود.

صدرالدین علیپور در عین حال خبر داد: «برخی بیمارستان‌ها پسماند خانگی بیمارستان را با  زباله‌های عفونی و شیمیایی مخلوط و به آرادکوه می‌فرستند.»

به گفته این مقام مسئول، در شهرداری تهران عدم تفکیک زباله سلامت کارکنان شهرداری را به خطر می‌اندازد.

علیپور با ذکر اینکه شهرداری هیچ وظیفه‌ای در قبال جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی ندارد، مسئولیت نظارت بر تفکیک زباله‌های بیمارستانی و حفظ پروتکل‌های بهداشتی را بر عهده وزارت بهداشت و نظارت سازمان حفاظت محیط زیست دانست.

او از اداره محیط زیست خواست که با گماشتن گشت‌های ویژه در بیمارستان‌ها، «پروتکل‌های بهداشتی پسماندهای بیمارستانی» را در مبدا تولید آن رصد کنند تا از درهم آمیختگی پسماندهای بیمارستانی جلوگیری شود.

فاطمه اکبرپور، رئیس اداره محیط زیست انسانی استان تهران، فروردین امسال اعلام کرده بود که زباله‌های بیمارستانی کرونا در محل ویژه‌ای از آرادکوه کهریزک دفن «بهداشتی» می‌شود. اکبرپور گفته بود که ضوابطی برای جداسازی پسماندهای عفونی بیمارستانی تهیه و در حال اجراست، و پسماندهای عفونی پس از جداسازی در آرادکوه دفن می‌شوند.

این در حالی است که روزانه شش تا هفت هزار تن زباله دیگر شهری برای دفن به آرادکوه برده می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برای دفن موثرتر زباله‌های بیمارستانی باید کار زیرساختی انجام می‌شد و در این راستا ۴۰ دستگاه خودرو مکانیزه مجهز به مخزن و سیستم جمع‌آوری در هفته آینده رونمایی می‌شود. علیپور در عین حال شرایط اقتصادی و بالا رفتن قیمت خودرو را یک مانع برای تجهیز سازمان پسماند شهرداری دانسته است.


در همین زمینه:

Share