Share

تفاهمنامه ۲۵ ساله ایران و چین حاشیه‌ساز شده است. منتقدان دولت آن را با «ترکمنچای» مقایسه می‌کنند. دولت هم همچنان از انتشار جزئیات قرارداد خودداری می‌کند. وزیر امور خارجه یکشنبه در مجلس شورای اسلامی گفت، قرارداد همکاری با چین را تایید کرد اما توضیح در باره جزئیات آن خودداری کرد. گروهی از نمایندگان هم در اعتراض به سخنان ظریف، او را «درغگو» خواندند.

جواد ظریف در صحن علنی مجلس، 15 تیر 99
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در صحن مجلس قرارداد با چین را «محرمانه» ندانست.

محمدجواد ظریف که یکشنبه ۱۵ تیر برای توضیح در باره سیاست خارجی و «دیپلماسی» دولت در مجلس حاضر شده بود، تایید کرد که ایران در آستانه قرارداد ۲۵ ساله با چین قرار دارد. او اما از جزئیات این قرارداد چیزی نگفت و تنها به این بسنده کرد که «در این قرارداد هیچ موضوع مخفی وجود ندارد».

ظریف برای پاسخ دادن به منتقدان این قرارداد، به صورت تلویحی پای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را هم به میان کشید و گفت:  «زمانی که آقای شی (رهبر چین) با رهبری دیدار کردند بحث این قرارداد مطرح شد زمانی که بنده پیش نویس آن را به چین بردم باز هم اعلام شد. زمانی که چین به پیش‌نویس ما پاسخ داد باز هم اعلام کردیم، زمانی که در دولت چارچوب پیش‌نویس بررسی شد اعلام شد هم اعلام کردیم».
او افشای جزئیات این قرارداد را به «توافق نهایی» موکول کرد.

سخنان ظریف در مجلس با انتقاد و اعتراض شماری از نمایندگان همراه شد. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گزارش کرد: در آغاز بخش دوم سخنرانی او چندین تن از نمایندگان از صندلی خود برخاسته و با فریاد درخواست اخطار، مانع سخنرانی وزیر امور خارجه شدند. نمایندگان ظریف را «دروغگو» خطاب کردند و شعار دادند: مرگ بر دروغگو.

قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین در هفته گذشته خبرساز شد. محمود احمدی‌نژاد و همراهان او این قرارداد را «خلاف منافع کشور» دانسته بودند.
 نشریه بریتانیایی پترولیوم اکونومیست هم به‌نقل از یک منبع نزدیک به شرکت نفت ایران که نام او ذکر نشد، نوشته بود: در این قرارداد امتیازهای ویژه‌ و محرمانه‌ای برای چین در نظر گرفته شده است.

ایران محرمانه بودن این قرارداد را رد کرده اما با وجود اعلام تصویب آن در هیئت وزیران، مفاد این سند را عمومی نکرده است.

در همین زمینه:

Share