Share

آیت‌الله حسین نوری همدانی، یکی از مراجع تقلید در قم اعلام کرد وضعیت اقتصادی و معیشت مردم و به ویژه طلاب نگران‌کننده است.

حسین نوری همدانی، مرجع تقلید

به گزارش حوزه‌نیوز، نوری همدانی دوشنبه ۱۶ تیر در دیدار با آیت‌الله اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه گفت:

 «ما در حد توان [به طلبه‌های نیازمند] کمک می‌کنیم، ولی باید مشکل اساسی حل شود، مردم عده‌ای از روحانیون را می بینند که مشغول کارحکومتی و اداری هستند و وضع تقریبا مناسبی دارند، اینگونه تلقی می‌شود، اوضاع اقتصادی همه طلبه‌ها آنگونه است در حالی که اکثر طلاب وضع اقتصادی مناسب ندارند.»

ماه گذشته ابوالفضل شکری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس ششم در مصاحبه با رسانه‌های داخلی گفته بود:

« فقط حدود سه درصد از روحانیون از انقلاب منتفع شده‌اند و بقیه به سختی امور خود را می‌گذرانند. حقوق یک روحانی – البته اگر در رتبه اول قرار داشته باشد – حداکثر ۶۰۰ هزار تومان است که معلوم است چقدر کم است. البته در ماه‌های محرم و رمضان در شهرها و بعضاً روستاها منبر می‌روند و مردم آنجا کمک‌هایی می‌کنند که اگر این هم نباشد روحانیون نابود می‌شوند. مردم فقط آخوندهایی را که مثلاً قاضی هستند یا در فلان نهاد نظامی یا نظارتی حضور دارند می‌بینند و همین باعث می‌شود قضاوت غلطی از درآمد و نوع زندگی روحانیون داشته باشند.»

 وحید هروآبادی، روحانی حامی محمود احمدی‌نژاد هفته گذشته در پیامی در توییتر خبر داد که پرونده‌اش به دادگاه ارجاع شده و یکی از اتهام‌هایش «رعایت نکردن شئونات روحانیت به دلیل دستفروشی» است.

هروآبادی در توییتر خود نوشت:

«امروز از شعبه دوم دادگاه ویژه روحانیت تماس گرفتند، بازپرس عدم رعایت شئونات روحانیت به دلیل دستفروشی را تبدیل به کیفرخواست کرده و ۲۶ مرداد ۹۹ هم وقت رسیدگی گذاشته‌اند.»

نهادهای وابسته به حوزه علمیه قم  سال گذشته در ردیف‌های مختلف بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از خزانه کشور دریافت کرده‌اند.

Share