Share

انیو موریکونه یکی از برجسته‌ترین و تأثیرگذارترین آهنگسازان سینمای ایتالیا و جهان درگذشت. او در طول ۶۰ سال فعالیت با فیلمسازان بزرگی همکاری و دو جایزه اسکار دریافت کرد.

انیو موریکونه ـ عکس از شاتر استاک

انیو موریکونه خالق موسیقی متن تحسین‌شده‌ترین آثار تاریخ سینما همچون «خوب، بد، زشت»، «مأموریت»، «روزی روزگاری در آمریکا»، «سینما پارادیزو» و «روزهای بهشت»، دوشنبه ۱۶ تیر / ۶ ژوئیه در سن ۹۱ سالگی در بیمارستانی در شهر رم درگذشت.

موریکونه به‌تازگی بر اثر زمین خوردن دچار شکستگی استخوان لگن شده بود.

انیو موریکه از سال ۱۹۶۱ که وارد دنیای سینما شد ۵۰۰ اثر خلق کرد. بیش از ۷۰ میلیون آلبوم موسیقی متن فیلم از آثار او در جهان به‌فروش رسیده است.

سرجیو لئونه، پیر پائولو پازولینی‌، برناردو برتولوچی، پدرو آلمادوار، کوئنتین تارانتینو، جوزپه تورناتوره، اولیور استون،‌ ترنس مالیک‌، برایان دی‌پالما، فرانکو زفیرلی و رومن پولانسکی از جمله فیلمسازانی هستند که موریکونه با آن‌ها همکاری کرد.

انیو موریکونه ۱۰ نوامبر ۱۹۲۸ متولد شد. پدرش ترومپت‌نواز موسیقی جاز بود. او از سنین نوجوانی به موسیقی روی آورد و پس از تحصیل در آکادمی ملی سنت ـ سسیل، برای تلویزیون، رادیو و تئاتر کار کرد.

نخستین موسیقی فیلمی که ساخت برای فیلم «فاشیست» به کارگردانی لوچانو سالچه در سال ۱۹۶۱ بود. در سال ۱۹۶۳ با آغاز همکاری با سرجیو لئونه در فیلم «به‌خاطر یک مشت دلار» و ورود به سینمای وسترن اسپاگتی، زندگی حرفه‌ای او وارد مرحله جدیدی شد و او را در عرصه جهانی نامی کرد.

منتخبی از آثار خلق شده توسط هنرمند فقید انیو موریکونه را بشنوید

خلاقیت موریکونه موجب تحول در موسیقی فیلم شد. او قوانین موسیقی فیلم را به‌ویژه با استفاده غافلگیرانه از گیتار برقی، هارمونیکا، سوت یا حتی صدای شلاق، تغییر داد. از نظر موریکونه، صدای انسان در موسیقی مهم‌ترین ابزار است که بیشترین امکانات را فراهم می‌سازد. به‌عنوان مثال فریادهای کُر در موسیقی فیلم «خوب، بد، زشت» جلوه‌ای حماسی به آن بخشیده است.

انیو موریکونه موسیقی چندین فیلم فرانسوی از جمله «حرفه‌ای» و بریتانیایی از جمله «مأموریت» را ساخته است که موسیقی این فیلم اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفت.

او در هالیوود نیز موفق بود و با فیلم «هشت نفرت‌انگیز» ساخته کوئنتین تارانتینو در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه اسکار شد. تارانتینو از مریدان موسیقی موریکونه است.

موریکونه قبل از این اسکار به‌خاطر مجموعه آثارش یک اسکار دیگر در سال ۲۰۰۷ دریافت کرده بود و پنج بار نیز نامزد دریافت اسکار شد.

او از سال ۲۰۰۱ فعالیت‌های هنری خود را کاهش داد و چندین کنسرت سمفونیک را با ۲۰۰ موزیسین و گروه کُر در کشورهای جهان رهبری کرد.

این هنرمند کمال‌گرا از موسیقی‌دان‌های بزرگی چون یوهان سباستیان باخ و گوستاو مالر الهام گرفته بود. موریکونه عادت داشت هر روز ساعت هشت صبح از خواب بیدار شود و در یکی از اتاق‌های آپارتمان بزرگ خود در رم نت‌های موسیقی را از ذهن خود به روی کاغذ بیاورد. او می‌گفت: «موسیقی در خون من است. هوایی است که نفس می‌کشم. دلیلی است برای حضور من بر روی زمین.»

بیشتر بخوانید:

Share