Share

حدود ۴۰۰ فیل در شمال بوتسوانا به شکل اسرارآمیزی تلف شده‌اند. علت آن هنوز مشخص نشده. بنا به گزارش‌ها، روند مرگ فیل‌ها نیز هنوز متوقف نشده است.

دلتای اوکاوانگو در بوتسوآنا

مرگ یک گروه از فیل‌ها نخستین باراوایل ماه مه در دلتای اوکاوانگو گزارش شد. تا پایان ماه مه تعداد فیل‌های مرده به ۱۶۹ راس رسید.

اواسط ماه ژوئن، تلفات فیل‌ها دوبرابر شد. منابع محلی که می‌خواستند ناشناس بمانند به خبرنگاران گفتند لاشه  ۷۰ درصد از فیل‌های مرده اطراف برکه‌های آب پیدا شده اند.

 به گفته دانشمندان و پژوهشگران زیست‌محیطی این یکی از مهمترین موارد مرگ دسته‌جمعی حیوانات به شمار می‌رود.

دولت بوتسوانا مشغول تحقیق در این رابطه است، اما هنوز اطلاعاتی در مورد آزمایش نمونه‌برداری‌ها منتشر نشده است.

دو احتمال در مورد مرگ فیل‌ها در دلتای اوکاوانگو مطرح است، یکی مسمومیت و دیگری یک پاتوژن ناشناخته.

تا کنون احتمال آنتراکس (سیاه زخم) به عنوان دلیل مرگ فیل‌ها از سوی دانشمندان رد شده است.

خبر مرگ دسته‌جمعی فیل‌ها در شرایطی که جهان با بیماری کویید-۱۹ دست ‌و پنجه نرم می‌کند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شیوع گسترده ویروس کرونا که منشا آن به خفاش نسبت داده شده نگرانی از انتقال ویروس‌ها میان جانوران و انسان‌ها و بروز بیماری همه‌گیر دیگری را دو چندان کرده است.

شاهدان مرگ فیل‌ها چه می‌گویند؟

شاهدان محلی گفته‌اند برخی از این فیل‌ها را دیده‌اند که دور خود در یک مسیر دایره‌ای می چرخیدند، این می‌تواند دلیلی بر آسیب یا اختلال عصبی باشد.

برخی از لاشه‌ها به صورت مستقیم بر روی صورت افتاده بودند، که نشان از مرگ بسیار سریع و ناگهانی دارد. برخی هم که دور میچرخیدند، آهسته تر تلف شدند.

به گفته منابع محلی فیل‌ها از هر سن و جنسی تلف شدند.

تعدادی فیل ضعیف و لاغر هم مشاهده شده که نشان می‌دهد روند مرگ فیل‌ها در هفته‌های آینده ادامه خواهد یافت.

به دلیل این‌که یافتن موقعیت مکانی لاشه‌ها چندان آسان نیست، امکان دارد تعداد تلفات فیل‌های دلتای اوکاوانگو از ۴۰۰ رأس هم فراتر رود.

یکی از احتمالات مطرح شده، مسمویت با سیانور است. شکارچیان غیر قانونی در زیمبابوه معمولا از این سم برای شکار فیل‌ها استفاده می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های محلی، لاشخورها بسیار کمتر از آنچه انتظارمی‌رفت دور لاشه فیل‌ها جمع می‌شوند.

یکی از دیگر احتمالات مطرح‌شده، ابتلای فیل‌ها به ویروس کرونا است، اما بسیاری از دانشمندان این فرضیه را نامحتمل دانسته‌اند.

جمعیت فیل‌های بوتسوانا بالغ بر ۱۵۰ هزار است.

حدود ده درصد از جمعیت‌ فیل‌های بوتسوانا در دلتای اوکاوانگو زندگی می‌کنند. در مجموع تعداد فیل‌ها در دلتای اوکاوانگو حدود ۱۵ هزار فیل است.

بوتسوانا، کشوری است واقع در جنوب آفریقا و صحرای کالاهاری و دلتای اوکاوانگو از مهمترین جلوه‌های طبیعی این کشورند.

پس از الماس، اکوتوریسم مهمترین منبع درآمد بوتسوانا است و فیل‌ها بخشی از سرمایه طبیعی این کشور به شمار می‌روند. به عبارتی این فیل‌ها الماس‌های سرگردان در صحرا هستند.

هنوز گزارش از مرگ فیل در کشورهای همسایه بوتسوانا منتشر نشده است.


در همین زمینه:

Share