Share

سازمان عفو بین‌الملل روز دوشنبه شش ژوئیه/ ۱۶ تیرماه با انتشار نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، از او خواسته تا صبا کرد افشاری، زندانی سیاسی و مدافع حقوق زنان را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند.

صبا کرد افشاری

عفو بین‌الملل همچنین از قوه قضائیه ایران خواسته تا ضمن تسهیل دسترسی این زندانی سیاسی به وکیل خود، «فوراً هر گونه مراقبت پزشکی را که لازم داشته باشد»، در اختیار او قرار دهند.

صبا کرد افشاری، فعال مدنی ۲۲ ساله، روز ۱۱ خرداد ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در منزل پدری خود در تهران بازداشت شد. او روز ۲۸ مرداد در دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری بابت اتهامات «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده‌روی بدون حجاب»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» مجموعا به ۲۸ سال زندان محکوم شد.

حسین تاج، وکیل این زندانی سیاسی، روز ۱۱ خرداد ماه ۹۹ با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد علی‌رغم اینکه او پیش‌تر حکم برائت موکلش از اتهام «اشاعه فساد و فحشا» را شخصا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر دریافت کرده، اما دفتر اجرای احکام قوه قضائیه مجددا حکم ۱۵ سال حبس را به این زندانی سیاسی ابلاغ کرده است.

در صورت اجرای حکم فعلی صادر شده از سوی دادگاه تجدید نظر، با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۱۵ سال حبس تعزیری بابت اتهام «اشاعه فساد و فحشا از طریق کشف حجاب و پیاده روی بدون حجاب» علیه صبا کرد افشاری قابل اجرا خواهد بود.

این در حالی‌ست که وکیل صبا کردافشاری از تأیید حکم ۹ سال زندان برای موکلش خبر داده بود: تأیید حکم ۹ سال زندان برای صبا کرد افشاری

سازمان عفو بین‌الملل اما در نامه خود با اشاره به عدم پاسخگویی مقامات قضائی درباره این تغییر ناگهانی حکم دادگاه تجدید نظر نوشته:

«اگر این جعل حکم دادگاه تجدید نظر تصحیح نشود، طبق دستورالعمل مجازات ایران، این فعال مدنی باید ۱۵ سال را در زندان بگذراند.»

این سازمان همچنین در ادامه نوشته است که صبا کرد افشاری در طول دوران بازداشتش از دسترسی به وکیل و رسیدگی پزشکی محروم بوده و بازجویان برای اعمال فشار بیشتر، او را به‌ مدت طولانی در سلول‌های انفرادی حبس کرده‌اند.

عفو بین‌الملل از رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی خواسته است دستور یک تحقیق مستقل و بی‌طرفانه در مورد ناپدید شدن اجباری صبا کرد افشاری، بازداشت طولانی مدت او در سلول‌های انفرادی و عدم دسترسی‌اش به وکیل و مراقبت‌های پزشکی را صادر کند.

صبا کرد افشاری اولین بار ۱۱ مرداد ۱۳۹۷ در جریان اعتراضات مردمی علیه گرانی و وضعیت نابه‌سامان اقتصادی در تهران بازداشت و آبان ماه همان سال به ‌همراه چند تن از دوستانش که در تجمعات حضور داشتند از بابت اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» به زندان محکوم شد.

راحله احمدی، مادر این زندانی سیاسی هم به ‌دلیل پیگیری وضعیت فرزندش روز ۱۹ تیر ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد و چهار روز بعد با تودیع وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

 شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری، راحله احمدی را بابت اتهامات «تشویق و فراهم نمودن موجبات فساد و فحشا»، «تبلیغ علیه نظام» و «همکاری با رسانه‌های معاند» مجموعا به چهار سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

این حکم با رأی نهایی دادگاه به ۳۱ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت. او هم‌اکنون در زندان به‌سر می‌برد.


  • در همین زمینه
Share