Share

قیمت دلار که در طی دو روز گذشته به کانال ۲۳ هزار تومان نزدیک شده بود به کانال ۲۱ هزار تومان بازگشت. محمود احمدی‌‌نژاد از طریق توییتر دولت بهار از ورود پالت‌های دلار به فرودگاه خمینی تهران خبر داده است. قیمت دلار هنوز دچار نوسان است و به سمت کانال ۲۲ هزار تومان تمایل دارد.

پالت‌های دلار از مبدا نامشخصی وارد فرودگاه خمینی شدند. قیمت دلار به کانال ۲۱ هزار تومان رسید اما همچنان متزلزل است و به سمت ۲۲ هزار تومان تمایل دارد ـ عکس از شاتر استاک

بر اساس گزارش‌ سایت‌های ارز و طلا صبح سه‌شنبه ۱۷ تیر، در لحظه نگارش این خبر دلار آمریکا در بازارهای تهران به قیمت ۲۱۸۰۰ تا ۲۱۹۰۰ تومان به فروش رسید. قیمت سکه هم که به ۱۰ میلیون تومان رسیده بود با اندکی کاهش به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان معامله شد.  

محمود احمدی‌‌نژاد، رئیس جمهوری سابق و از مخالفان دولت روحانی شامگاه دوشنبه ۱۶ تیر از ورود پالت‌های دلار با هواپیما به فرودگاه خمینی تهران خبر داد.

https://twitter.com/dolatebahar/status/1280097931891281921

چند ساعت قبل از این تحولات عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در واکنش به افزایش قیمت دلار در صفحه اینستاگرام خود نوشت:

«قبلاً هم تأکید کرده‌ام، تلاطم این روزهای بازار، عمدتاً از عدم تعادل عرضه و تقاضا در بازار حواله ارز، به خاطر مشکلات ناشی از کرونا در ابتدای سال، نشأت گرفته است. با فروکش کردن تدریجی تقاضاهای تجمیع شده ماه‌های قبل، و افزایش عرضه در نیما تعدیل خواهد شد.»

همتی در ادامه این نوشته سپس اعلام کرد که برخی منابع ارزی بانک مرکزی ایران آزاد شده است:

«گزارش‌های خوبی از افزایش قابل توجه صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی و صادرات غیرنفتی و خبرهای مثبت از آزادشدن منابع مسدودی بانک مرکزی دریافت کرده‌ام که روند تأمین ارز را متحول خواهد کرد.»

بحران بازگشت منابع ارزی به ایران

طی سال‌های اخیر و به دنبال تشدید تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران حجم بالایی از منابع ارزی ایران که از محل صادرات نفت خام و دیگر محصولات کشور حاصل شده بود امکان انتقال به ایران را پیدا نکرده‌اند.

بر اساس حساب‌های رسمی دولت و مقایسه آن با منابع درآمدی رسمی ایران می‌توان گفت طی سال‌های اخیر سرنوشت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار از درآمدهای نفتی ایران نامشخص است. این منابع ارزی در بانک‌های کره جنوبی، هند، ژاپن و چین مسدود شده است. بانک‌های چینی با ۲۲ میلیارد دلار بیشترین سهم از منابع ارزی دور از دسترس کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

روشن نیست که پالت‌های دلار از کدام مبداً با هواپیما به مقصد فرودگاه خمینی تهران وارد شده‌اند. منابع رسمی از جمله بانک مرکزی ایران هم خبر کانال دولت بهار مبنی بر ورود پالت‌های دلار را تأیید نکرده است. یکشنبه گذشته محمدجواد ظریف برای ارائه توضیحاتی درباره پیش‌نویس قرارداد محرمانه ۲۵ ساله ایران و چین به صحن علنی مجلس شورای اسلامی دعوت شد. این جلسه به تنش کشیده شد.

دلارهای مفقود شده در آشفته‌بازار ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ۴ تیر در حاشیه جلسه هیأت دولت اعلام کرده بود که صادرکنندگان می‌بایست صادرات را افزایش دهند و ارز حاصل از صادرات را به داخل کشور برگردانند.

بانک مرکزی ایران تا پایان تیر به صادرکنندگان که اغلب آن‌ها کارت بازرگانی یک بار مصرف دارند فرصت داده، درآمد ارزی خود را واریز کنند. رئیس کل بانک مرکزی ایران در ادامه یادداشت خود در اینستاگرام هشدار داد:

«فرصت برای برگرداندن میلیاردها دلار ارز صادراتی در دو هفته آتی پایان می‌یابد. این فرصت به هیچ‌وجه تمدید نخواهد شد.»

عبدالناصر همتی در ادامه اعلام کرد که از سه‌شنبه ۱۷ تیر با هماهنگی بانک مرکزی، قوه قضائیه، وزارت صمت و نهادهای نظارتی، صادرکنندگانی که تاکنون تعهد خود را ایفا نکرده‌اند، در «لیست‌های ده نفره» برای توضیح در مورد نحوه ایفای تعهداتشان احضار می‌شوند.

 قرار است به زودی هیأت صادرکنندگان هم جلسه‌ای با دولت برگزار کند. اتاق بازرگانی می‌گوید تجار ارز کمتری از آنچه که تعهد کردند می‌توانند بازگردانند. دولت هم تجار را به ثبت کالا با ارزش کمتر متهم کرده است. در این میان برخی از صادرکنندگان با کارت بازرگانی یک بار مصرف که از سهمیه ارز دولتی برخوردار شده بودند در شبکه توزیع کالا مفقود شده‌اند.

در این آشفته‌بازار حجم نقدینگی از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان فراتر رفته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری به ۳۰۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. این چشم‌انداز تیره سبب شده برخی از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی در ایران نسبت به «ونزوئلایی» شدن کشور هشدار بدهند.

بیشتر بخوانید:

Share