Share

بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، نرخ تورم نقطه‌ به ‌نقطه در آبان‌ماه امسال به حدود ۳۶ درصد رسیده است.

 

خبرگزاری مهر، با اعلام آن که "بانک مرکزی چند ماهی است، به‌طور رسمی اعلام نرخ تورم نقطه به نقطه را متوقف کرده است" افزوده است: "محاسبات بسیار ساده نشان می‌دهد نرخ تورم نقطه به نقطه در آبان‌ماه به حدود ۳۶ درصد رسیده است."

 

این خبرگزاری با مقایسه نسبت افزایش شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران در آبان‌ماه سال گذشته و آبان‌ماه امسال، نرخ تورم نقطه به نقطه را حدود ۳۶ درصد اعلام کرده است.

 

تورم محاسبه‌شده در هر ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش را تورم نقطه‌ای یا نقطه به نقطه می‌گویند.

 

پیش‌ از این در مردادماه گذشته، مرکز آمار ایران شاخص تورم نقطه به نقطه در تیرماه امسال را ۲، ۲۶ درصد و تورم در ۱۲ ماه منتهی به تیرماه سال ١٣٩١ را نسبت به دوره مشابه سال گذشته، ٩، ٢۵ درصد اعلام کرده بود.

 

در طی سال‌های اخیر، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، وزرای اقتصادی دولت، نمایندگان و کمیسیون‌های اقتصادی مجلس ایران، هر کدام نرخ‌های تورم مختلفی را اعلام می‌کنند

شمس‌الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت نیز نرخ تورم اردیبهشت ماه را ٢٢ درصد و بانک مرکزی نرخ تورم فروردین‌ماه سال ١٣٩١ را ٨، ٢١ درصد اعلام کرده بود.

 

هر چند در همان زمان، غلام‌رضا راکب، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نرخ واقعی تورم در ایران را ۵‌،‌۳۳ درصد دانسته و گفته بود: "دولت نرخ واقعی تورم را پنهان می‌کند."

 

از آن زمان تاکنون منابع رسمی دولت از جمله مرکز آمار ایران و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از اعلام نرخ تورم نقطه به نقطه خودداری کرده‌اند.

 

در طی سال‌های اخیر، بانک مرکزی، مرکز آمار ایران، وزرای اقتصادی دولت، نمایندگان و کمیسیون‌های اقتصادی مجلس ایران، هر کدام نرخ‌های تورم مختلفی را اعلام می‌کنند.

 

در مهرماه گذشته، مهدی تقوی، استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران، ضمن اعلام سقوط ۸۰ درصدی ارزش پول ملی ایران در برابر دلار طی ماه‌های اخیر، از افزایش نرخ تورم واقعی بالاتر از نرخ اعلام‌شده از سوی بانک مرکزی خبر داد و گفت‌: "پیش‌بینی می‌شود نرخ واقعی تورم در حدود بالای ۵۰ درصدی باشد‌."

 

وی با اشاره به "افزایش نرخ تورم بالاتر از آن‌چه که بانک مرکزی و نهادهای رسمی اعلام کرده‌اند" اظهار داشت: "اگر بر پایه سبد مرکب از ۲۵۹ قلم و کالا و خدمات را در نظر بگیریم شاید آمار به‌دست آمده از سوی بانک مرکزی واقعی به نظر برسد اما بر اساس شواهد عینی و بررسی سبد خانوار دهک‌های مختلف جامعه نرخ واقعی تورم بالاتر از آن‌چه که اعلام شده است خواهد بود‌."

 

به گفته وی شاید بتوان گفت‌: "ایران رکوردار نرخ تورم و کاهش رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا باشد."

 

 

Share