Share

ژائیر بولسونارو که ویروس جدید کرونا را تنها یک «آنفولانزای ساده» خوانده است و برای مهار آن در کشورش برزیل اقدامات پیشگیرانه‌ای انجام نداده است، خود مبتلا به این ویروس شد.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل ـ یکم ژوئیه ۲۰۲۰ ـ عکس از شاتر استاک

به‌گزارش واشنگتن پست، ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل عصر روز دوشنبه ۱۶ تیر / ۶ ژوئیه پس از بروز علائمی همچون تب، مورد آزمایش قرار گرفت.

بولسونارو عصر دوشنبه در مقابل کاخ ریاست جمهوری گفت که حالش خوب است و حتی مایل است پیاده‌روی کند اما به توصیه پزشکان عمل می‌کند. به‌گفته رسانه‌های برزیل او همچنان به کار خود در قرنطینه ادامه خواهد داد.

ژائیر بولسونارو، دست‌کم سومین رهبر یک کشور است که به ویروس کووید ۱۹ مبتلا می‌شود. پیش از او بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا نیز در ماه آوریل به این ویروس مبتلا شد و پس از مداوا به سر کار خود بازگشت. همچنین خوان اورلاندو هرناندز، رئیس جمهوری هندوراس به همین دلیل در ماه گذشته میلادی بستری شد. او هفته گذشته اعلام کرد که از بیمارستان مرخص می‌شود و بار دیگر مسئولیت‌های خود را به‌عهده می‌گیرد.

بر اساس آمار رسمی در برزیل تاکنون نزدیک به یک میلیون و ۶۳۰ هزار نفر به کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند و حدود ۶۵ هزار و ۶۰۰ نفر در اثر این ویروس جان خود را از دست داده‌اند. برزیل پس از آمریکا بیشترین آمار ابتلا به کووید ۱۹ در جهان را دارد.

بولسونارو ۶۵ ساله بارها در میان طرفداران خود ویروس کووید ۱۹ را یک «آنفولانزای ساده» خوانده و تدابیر بهداشتی در این زمینه را بی‌اهمیت دانسته بود. او هفته گذشته نیز در مهمانی به‌مناسبت چهارم ژوئیه روز استقلال آمریکا در سفارت ایالات متحده در برزیل بدون زدن ماسک شرکت کرد. ماه گذشته دادگاه برزیل به بولسونارو دستور داد که در مجامع عمومی از ماسک استفاده کند.

تاد چپمن، سفیر آمریکا در برزیل که در مراسم روز استقلال ایالات متحده بولسانورو را همراهی کرده بود نیز اعلام کرد که آزمایش کرونا انجام خواهد داد. تصاویری از این مراسم منتشر شده است که نشان می‌دهند این دو بدون ماسک یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند. چپمن اما گفته است علائمی از کووید ۱۹ در خود نمی‌بیند.

در ماه مارس گذشته، پس از آن‌که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، بولسونارو و جمعی از همراهان او را به ضیافت شامی در بنای تاریخی مار-ئه-لاگو در فلوریدا دعوت کرد، وزیر ارتباطات برزیل هم به ویروس کووید ۱۹ مبتلا شد.

ابتلای بولسونارو از آغاز شیوع کووید ۱۹ در برزیل همواره مورد تردید قرار داشته است. بولسونارو گفته که تاکنون دو بار آزمایش او منفی بوده اما شک و تردید همچنان ادامه دارد زیرا آزمایش چندین نفر از فرستاده‌های او مثبت اعلام شده است. رئیس جمهوری برزیل از انتشار نتایج آزمایش خود پرهیز کرده بود تا این‌که دادگاه به او دستور داد که این کار را انجام دهد.

اواخر ماه گذشته بولسونارو اعلام کرد که قصد دارد آزمایش دیگری انجام دهد.

او در دوران شیوع کووید ۱۹ از مردم برزیل خواست که از دستورات محلی مبنی بر تعطیلی مشاغل و حفظ قرنطینه خودداری کنند. در این مدت بولسونارو دو وزیر بهداشت خود را برکنار کرده است. اولی پس از اختلاف بر سر نیاز به قرنطینه بود و دومی بر سر مخالفت وزیر با سخنان بولسونارو درباره استفاده از هیدروکسی کلروکین، داروی ضد مالاریا برای معالجه بیماران مبتلا به کووید ۱۹. رئیس جمهوری برزیل اکنون یک فرد نظامی را به‌عنوان وزیر بهداشت برگزیده است.

برزیل بدون داشتن یک استراتژی مشخص و هماهنگِ سراسری بر اثر کووید ۱۹ از هم پاشیده است. فرمانداران و شهرداران تصمیم گرفته‌اند به تنهایی عمل کنند که اغلب مغایر با تمایلات بولسونارو برای باز نگه داشتن اقتصاد است. اقدامات ناهماهنگ تنها بین ایالت‌ها و شهرها دیده نمی‌شود بلکه محله با محله نیز تفاوت دارد. این سازماندهی پراکنده موجب آلودگی گسترده شده است و بسیاری از برزیلی‌ها نمی‌دانند به کدام مقام مسئول اطمینان کنند.

در هفته‌های اخیر محدودیت‌ها در شهرها برداشته شد. کارکنان بهداشتی اکنون از آن بیم دارند که با پر شدن بارها، رستوران‌ها و سایر مکان‌های عمومی، موارد ابتلا به کووید ۱۹ در هفته‌های آینده بیشتر شود.

بیشتر بخوانید:

Share