Share

یک نوجوان ۱۷ ساله به‌نام امید عیدانی اهل شهرستان امیدیه در استان خوزستان با شلیک نیروهای امنیتی زخمی شد که پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. فرماندار شهرستان امیدیه با تأیید این خبر گفته این نوجوان بر اثر «تیراندازی هوایی» نیروی انتظامی جان باخته است.

امید عیدانی

به ‌نوشته پایگاه خبری رکنا، کشته شدن امید عیدانی روز دو‌شنبه ۱۶ تیر و در جریان اقدام پلیس برای بازداشت یک متهم در شهرک یاسر امیدیه رخ داده است.

این منبع به ‌نقل از مهران رفیعی، فرماندار امیدیه نوشته مأموران انتظامی این شهرستان ساعت ۱۹ دوشنبه ۱۶ تیر ماه با حکم قضایی یک شرور و سابقه دار در شهرک یاسر امیدیه را دستگیر کردند که جمعی از دوستان او که از «اراذل و اوباش» بودند برای فراری دادن این متهم با مأموران انتظامی درگیر شدند.

فرماندار امیدیه همچنین این نوجوان جان‌باخته را یکی از «مهاجمان» خوانده و گفته:

«مأموران پلیس برای آرام کردن جو منطقه اقدام به تیراندازی هوایی کردند که یک نفر از این مهاجمان که در پشت‌بام یکی از خانه‌ها بوده و حتی به سمت مأموران سنگ‌پرانی کرده بود، در اثر اصابت تیر هوایی سهوی مجروح و به بیمارستان منتقل شده است.»

امید عیدانی اما ساعاتی پس از انتقال به بیمارستان بر اثر شدت جراحات وارده، جان خود را از دست داد.

در روزهای اخیر گزارش‌های دیگری هم از شلیک نیروهای نظامی و امنیتی به شهروندان در شهرهای مختلف خوزستان منتشر شده است.

روز هشتم تیر ماه، یک شهروند جوان اهوازی به نام رضا طرفی، فرزند خلف در یکی از نقاط بازرسی کوی کیان آباد شهر اهواز با شلیک مستقیم مأموران نیروی انتظامی جان خود را از دست داد.

یک شاهد عینی گفته است:

«رضا طرفی از اهالی کوی “آخر اسفالت” شهر اهواز هنگامی که با ماشین خود از منطقه کیان آباد عبور می‌کرده، به او ایست داده بودند اما او متوجه دستور ایست نشده و به مسیر خود ادامه می‌دهد. نیروهای انتظامی حاضر در محل خودروی رضا طرفی را تعقیب کرده و در پی این تعقیب، او از جاده اصلی به طرف مسیر دغاغله تغییر مسیر می‌دهد. مأموران جهت هشدار تیر هوایی شلیک کرده و سپس به‌طور مستقیم به طرف ماشین او تیر‌اندازی می‌کنند.»

مقامات انتظامی خوزستان تاکنون توضیحی درباره علت شلیک مستقیم به خودروی رضا طرفی نداده‌اند.

سه ‌روز پیش از این رویداد هم محمد سواری، ۳۰ ساله، فرزند کاظم، ساکن شهر مرزی رفیع (رُفَیِّع) در استان خوزستان در جاده مرزی «امام رضا» میان دو کشور عراق و ایران، هدف گلوله نیروهای مرزبانی قرار گرفت که پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد.

به‌ گفته یک منبع نزدیک به خانواده محمد سواری، او در حین انتقال چند رأس دام به کشور عراق هدف گلوله قرار گرفته است.

کاظم سواری، پدر او نیز در سال ۱۳۷۵ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی و محاربه از طریق منفجر کردن لوله‌های نفتی» اعدام شده بود.

به ‌دلیل موقعیت استراتژیک استان خوزستان و همچنین به ‌علت وجود ذخایر بزرگ نفت و گاز در این استان، نهادهای امنیتی همواره برای جلوگیری از خیزش‌های اعتراضی، با خشن‌ترین شیوه‌ها اقدام به برخورد و سرکوب شهروندان می‌کنند.

بنا بر آمار اعلام شده از سوی چندین نهاد حقوق بشری تنها در جریان اعتراضات سراسری آبان ‌ماه، دست‌کم ۱۳۰ نفر از شهروندان معترض در استان خوزستان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست دادند.


  • در همین زمینه
Share