Share

شش ماه پس از شلیک به هواپیما اوکراینی سازمان هواپیمایی ایران در گزارش «پیشرفت تحقیقات سانحه هواپیما اوکراینی» «خطای  کاربر» را عامل این واقعه دانست و اعلام کرد: یکی از سامانه‌های دفاعی پرواز ۷۵۲PS را به عنوان تهدید و هدف متخاصم شناسایی و به آن شلیک کرد.

بخشی از لاشه هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های پدافند هوایی سپاه بر فراز آسمان تهران ساقط شد

صبح‌گاه ۱۸ دی ۱۳۹۸ پرواز شماره ۷۵۲ به فاصله کوتاهی پس از آنکه از زمین برخاست، هدف شلیک پیاپی دو موشک قرار گرفت. مقام‌های نظامی جمهوری اسلامی ابتدا تلاش کردند شلیک به هواپیما را انکار کنند اما سرانجام «مسئولیت» شلیک به هواپیما را پذیرفتند. «سازمان هواپیمایی کشوری» شامگاه شنبه ۲۲ تیر جزئیات تازه‌ای از این واقعه منتشر کرد و نوشت: زنجیره‌ای از خطاهای انسانی به این حادثه منجر شده است.

براساس اعلام این سازمان «یکی از سامانه‌های دفاعی» پرواز اوکراینی را به « به عنوان یک هدف متخاصم شناسایی می‌کند» و در ساعت ۶ و ۱۴ دقیقه و ۴۱ ثانیه « بدون دریافت پاسخ از مرکز هماهنگی، یک فروند موشک به سمت هدف متخاصمی که شناسایی کرده بود شلیک نمود».

۱۸ دی ۹۸ همزمان است با حمله موشکی ایران به پایگاه عین السعد در عراق. سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرده است که «بامداد روز چهارشنبه ۱۸ دیماه ۱۳۹۸، با توجه به تغییر در سطح آمادگی پدافند هوایی کشور، بخش نظامی به بخش غیر‌نظامی کنترل فضای کشور اطلاع می‌دهد که تنها پروازهایی مجاز به برخاست از باند فرودگاه‌ها هستند که از قبل توسط شبکه پدافند شناسایی شده و مجوز پرواز آنها توسط این شبکه صادر شده باشد».

هماهنگی‌های لازم هم برای برخاستن هواپیمای اوکراینی میان صورت می‌گیرد و مجوز برخاستن هواپیما اوکراینی «صادر می‌شود» اما تنها چند دقیقه بعد «کاربر سامانه دفاعی» هواپیمای اوکراینی را به عنوان یک «هدف متخاصم» شناسایی و «بدون دریافت پاسخ از مرکز هماهنگی» به آن شلیک می‌کند و کمتر از یک دقیقه بعد به دلیل تداوم حرکت هواپیما مسافربری هم موشک دوم هم شلیک می‌شود.

نویسندگان این گزارش در نهایت نوشته‌اند که این گزارش به معنای نتیجه‌گیری نهایی حادثه نیست و تحقیقات ادامه دارد.

در واقعه شلیک به هواپیما اوکراینی ۱۷۶ تن جان باختند. خانواده کشته شدگان این حادثه خواستار شفاف‌سازی و پاسخگویی مسئولان جمهوری اسلامی در این باره شده‌اند. ایران اعلام کرده که آماده است جعبه سیاه هواپیما را به کشور ثالث منتقل کند و به خانواده کشته شدگان غرامت بپردازد.

در همین زمینه:

Share