Share

در آستانه رقابت‌های انتخاباتی در اسرائیل، به‌رغم محکومیت‌های جهانی این کشور اعلام کرد بیش از چهار هزار خانه دیگر در منطقه اشغالی شرق بیت‌المقدس (اورشلیم) می‌سازد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نهادهای مدافع حقوق بشر گفته‌اند شهرداری بیت‌المقدس (اورشلیم) امروز چهارشنبه ۲۹ آذرماه (۱۹ دسامبر) طرح ساخت‌وساز دو هزار و ۶۱۰ خانه در منطقه گیوات هاماتوس، واقع در جنوب بخش شرقی شهر را تأیید کرد.

 

این منطقه نخستین منطقه از محله‌هایی است که ۱۵ سال پیش در شرق بیت‌المقدس توسط اسرائیل ایجاد شد.

 

لیور آمیهای، کارشناس جنبش ضداشغال "صلح اکنون" از "تصمیم نهایی" در این‌باره گفت و افزود: "این اقدام در روزهای آینده منتشر خواهد شد و در پی آن ۱۵ روز وقت خواهد بود تا مناقصه‌ها و مزایده‌های خانه‌ها منتشر شوند."

 

از سوی دیگر وزارت مسکن اسرائیل فراخوان‌های در مورد اعطای یک هزار و ۴۸ خانه جدید در کرانه غربی اردن و شرق بیت‌المقدس منتشر کرده است.

 

محمد اشتیه، وزیر شورای اقتصادی برای توسعه و بازسازی فلسطین: تشدید استعمار و مجموعه جنایت‌ها و دستگیری‌هایی که اسرائیل انجام می‌دهد ما را به‌سوی استفاده هر چه سریع‌تر ما از دادگاه جنایی بین‌المللی می‌کشاند

آریل روزنبرگ، سخنگوی وزارت مسکن اسرائیل همچنین از ساخت‌وساز تعداد نامعلومی خانه مسکونی در محله اشغالی "هر هوما" در شرق بیت‌المقدس نیز خبر داد.

 

کمیسیون برنامه‌ریزی منطقه‌ای بیت‌المقدس فردا نیز جلسه خواهد داشت تا در مورد ساخت یک هزار و ۱۰۰ خانه در محله گیلو تصمیم‌گیری کند.

 

روز دوشنبه گذشته وزیر کشور اسرائیل چراغ سبز ساخت یک هزار و ۵۰۰ خانه را در رامت شلومو در شرق بیت‌المقدس نشان داد، طرحی که در سال ۲۰۱۰ با مخالفت آمریکا روبه‌رو شده بود.

 

ایالات متحده که به‌طور معمول این شهرک‌سازی‌ها را محکوم می‌کند از چنین اقداماتی به‌عنوان "اقدامات تحریک‌آمیز" یاد می‌کند.

 

در کنار آمریکا چهار عضو اروپایی شورای امنیت سازمان ملل در حال آماده کردن بیانیه‌ای مشترک در محکومیت خانه‌سازی در مناطق اشغالی توسط اسرائیل هستند.

 

محمد اشتیه، وزیر شورای اقتصادی برای توسعه و بازسازی فلسطین با اشاره به امکاناتی که فلسطین پس از پذیرش آن به‌عنوان کشور ناظر در سازمان ملل به‌دست آورده است، گفت: "تشدید استعمار و مجموعه جنایت‌ها و دستگیری‌هایی که اسرائیل انجام می‌دهد ما را به‌سوی استفاده هر چه سریع‌تر ما از دادگاه جنایی بین‌المللی می‌کشاند."

 

فلسطین در روز ۲۹ نوامبر در نشست عمومی سازمان ملل در نیویورک به‌عنوان کشور عضو ناظر این سازمان به‌رسمیت شناخته شد.

 

این در حالی است که به‌گفته روزنامه معاریو اسرائیل که همواره از مسئولان بلندپایه حزب لیکود، حزب بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نقل قول می‌کند: "تشدید طرح‌های ساخت‌وساز تنها برای مقابله با آن‌چه که فلسطین در سازمان ملل انجام داد و ایجاد روابط حسنه فتح و حماس نیست… این اقدامات به‌طور مستقیم به رقابت‌های انتخاباتی اسرائیل نیز مربوط است."

 

انتخابات مجلس اسرائیل در ژانویه ۲۰۱۳ برگزار خواهد شد.

 

یک وزیر عضو لیکود با اعلام این‌که "رأی‌دهندگان به لیکود از شهرک‌سازی‌ها حمایت می‌کنند"، به این روزنامه گفته است: "پیش از انتخابات لازم است موقعیت حزب روشن شود."

 

اسرائیل بیت‌المقدس (اورشلیم) را به‌عنوان پایتختی "یکپارچه و غیرقابل تقسیم" می‌داند اما جامعه جهانی  الحاق بخش شرقی این شهر را در سال ۱۹۶۷ به‌رسمیت نمی‌شناسد؛ بخشی که فلسطینی‌ها مایلند آن را پایتخت خود سازند.

 

 

Share