Share

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران با انتشار بیانیه‌ای دولت ایران را مسئول آزار و اذیت خانواده‌های خبرنگاران شبکه بی‌بی‌سی فارسی دانسته است.

 

این کمپین در بیانیه خود که امروز، پنج‌شنبه ۳۰ آذرماه منتشر شده آورده است:  "قوه قضائیه و سازمان‌های اطلاعاتی ایران باید بلافاصله به اذیت و آزار اعضای خانواده‌های خبرنگاران شبکه بی‌بی‌سی فارسی که در خارج از ایران مشغول به فعالیت هستند خاتمه دهند. و حصول اطمینان کنند که نیروهای امنیتی به بدرفتاری‌های فراقضایی، ارعاب، و سوء رفتار رسمی خود علیه خانواده‌ها در ایران پایان می‌دهند."

 

صادق صبا، مدیر شبکه بی‌بی‌سی فارسی، ۲۸ آذرماه جاری اعلام کرد که ظرف دوهفته گذشته مأموران وزارت اطلاعات ایران آزار و اذیت خانواده‌های کارکنان این شبکه را افزایش داده‌اند و آنان را وادار کرده‌اند تا از اعضای خانواده خود بخواهند تا به کارکردن در بی‌بی‌سی پایان دهند.

 

وی افزود موج جدید آزار و اذیت پس از آن آغاز شد که فیلم مستند "اعترافات اجباری"، ساخته مازیار بهاری، مستندساز و روزنامه‌نگار ایرانی در میانه آذرماه جاری از شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی پخش شد.

 

صادق صبا همچنین گفت ظرف دو هفته‌ای که از پخش آن فیلم می‌گذرد، مأموران وزارت اطلاعات با اعضای خانواده‌های چندین کارمند بی‌بی‌سی در چند شهر در سراسر ایران تماس گرفته‌اند و آن‌ها را به دفاتر وزارت اطلاعات در شهرهای مختلف احضار کرده‌اند."

 

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران هدف قرار گرفتن اعضای خانواده‌های روزنامه‌نگاران را "تخطی گستاخانه از قوانین محلی و بین‌المللی دانست و گفت: جامعه بین‌المللی نباید چنین اعمالی را تحمل کند و باید دولت ایران را پاسخگو بداند

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران هدف قرار گرفتن اعضای خانواده‌های روزنامه‌نگاران را "تخطی گستاخانه از قوانین محلی و بین‌المللی دانست و گفت: "جامعه بین‌المللی نباید چنین اعمالی را تحمل کند و باید دولت ایران را پاسخگو بداند."

 

روز گذشته نیز اتحادیه سراسری روزنامه‌نگاران بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از "موج جدید ارعاب و ایجاد مزاحمت" علیه خویشاوندان کارکنان بخش فارسی بی‌بی‌سی اعلام کرد.

 

این نخستین بار نیست که حکومت ایران خانواده‌های خبرنگاران بی‌بی‌سی را تحت فشار قرار می‌دهد. در دی و بهمن‌ماه سال گذشته نیز فشار حکومت ایران بر اعضای خانواده بعضی از کارکنان بخش فارسی بی‌بی‌سی شدت گرفت.

 

در آن زمان مأموران اطلاعات سپاه پاسداران ایران، با گروگان‌گیری اعضای خانواده یکی از کارمندان تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی، به مدت ۴۰ دقیقه در لندن و با استفاده از چت تصویری از این خبرنگار بی‌بی‌سی بازجویی کرده‌ بودند.

 

همچنین خواهر یکی از کارمندان تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی نیز توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده و در سلول‌های انفرادی بند دو الف زندان اوین نگه داشته شد.

 

فشارهای سال گذشته نیز پس از نمایش مستند "خط و نشان رهبر" در مورد زندگی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران شدت گرفت.

 

مجتبی میرطهماسب، هادی آفریده، ناصر صفاریان، محسن شهرنازدار، کتایون شهابی و مهران زینت‌بخش شش مستندساز و سینماگر نیز ۲۶ شهریور ۱۳۹۰ به اتهام "همکاری با بی‌بی‌سی فارسی" در تهران بازداشت شدند که پس از مدتی از زندان آزاد شدند.

 

حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران پیش از این گفته بود: "بی‌بی‌سی یک رسانه نیست بلکه تشکیلاتی است که فقط پوشش آن رسانه‌ای است، اما هویت آن بهایی – صهیونیستی و مأموریت‌های آن سیاسی – اطلاعاتی است."

 

سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران نیز گفته بود همکاری با بی‌بی‌سی و صدای آمریکا، همکاری با "سرویس‌های امنیتی دشمن" است.

 

حکومت ایران از زمان رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران که به اعتراضات گسترده منجر شد همواره با ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های تلویزیونی ایرانی در خارج از کشور، به‌ویژه بی‌بی‌سی فارسی چندین بار قوانین بین‌المللی رسانه‌ها را زیر پا گذاشته است.

 

 

Share