Share

بر اساس مطالعاتی که تا به امروز صورت گرفته و بر مبنای تحلیل داده‌های موجود، شواهد قانع کننده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد آلودگی هوا به شکل چشمگیری تعداد موارد آلودگی به ویروس کرونا، مراجعه به بیمارستان و مرگ را افزایش می‌دهد.

۴ اسفند ۹۴: آلودگی هوا در اهواز (عکس: آرشیو)

به طور متوسط میزان ابتلای افرادی که طی دوره زمانی طولانی در معرض ذرات آلوده  در هوا و ریزآلاینده‌ها قرار گرفته‌اند ۱۰ درصد و تعداد موارد مرگ این دسته ۱۵ درصد افزایش می یابد.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که بیش از ۲۰ عامل دیگر در میزان ابتلا و مرگ ناشی از کرونا تاثیر دارد.

از جمله این عوامل فشردگی جمعیت، سن، اندازه خانوار، شغل وچاقی مفرط است.

هر روز شواهد بیشتری از اروپا، آمریکا وچین نشان می‌دهد که هوای آلوده کویید-۱۹ را وخیم‌تر می‌کند.

البته مطالعه‌ای که در مورد شیوع بیماری در هلند صورت گرفت وضعیت ویژه‌ای را نشان می‌دهد، زیرا به دلیل دامداری شدید (فشرده) آلوده‌ترین وضعیت هوا نه در شهرها بلکه در برخی مناطق روستایی گزارش شده است.

بر این اساس «اثر شهرهای بزرگ» از دایره احتمالات خارج می شود، و البته این نکته را نباید دور از نظر داشت که بیشترین میزان آلودگی هوا در مناطق پرجمعیت شهری است که فشردگی جمعیت نیز مزید بر علت شده و آن‌ها را برای پذیرایی از ویروس مستعد‌تر می‌کند.

دانشمندان هنوز نتوانسته‌اند یک رابطه سببی میان آلودگی هوا و وخامت اثر ویروس کرونا را ثابت کنند.

شواهد قاطع تنها با بررسی حجم عظیمی از داده‌های افراد حاصل می‌شود، که در حال حاضر این اطلاعات هنوز در دسترس نیست، و در تحلیل داده‌ها اغلب از آمار متوسط مناطق استفاده می‌شود.

بسیاری از دانشمندان بر این نکته توافق دارند که آلودگی هوا تعداد موارد و شدت بیماری کویید-۱۹ را افزایش می دهد، دلیل آن هم این است که  هوای کثیف معمولا سبب التهاب ریه، اختلال تنفسی و بیماری قلبی شده و فرد را آسیب‌پذیر می‌کند.

با این وجود همه موافق نیستند که این شواهد برای آنکه در مورد اثر آلودگی هوا در مقیاس گسترده نتیجه گیری کنیم، کافی باشد.

یکی از دانشمندانی که بر روی این تحقیق کار کرده، پرفسور میتو کول از دانشگاه بیرمنگهام است.

پرفسور کول می‌گوید:« آنچه موجب شگفتی من شد، ارتباط قوی است که وجود دارد.»

تیم تحقیق نتیجه‌گیری خود را چنین اعلام کرده:

« بااستفاده از داده‌های مفصل به شواهد قاطعی دست یافتیم که ارتباط مثبتی میان آلودگی هوا و به‌ویژه تجمع ریزآلاینده‌ها و موارد کویید-۱۹،  مراجعه به بیمارستان و مرگ ناشی از کرونا وجود دارد. این رابطه حتی پس از در نظرگرفتن گستره متعددی از دیگر فاکتورها همچنان مشاهده می‌شد.»

عمده‌ترین مطالعه‌ای که پیش از این توسط پژوهشگران دانشگاه هاروارد صورت گرفته نشان می‌دهد که با افزایش ذرات ریز و آلودگی هوا ۸ درصد میزان مرگ ناشی از کرونا افزایش یافته است.

 پژوهشگران در این تحقیق از داده های هلند بسیار بهره بردند، درمورد هلند یک کارناوال بزرگ که اواخر فوریه برگزار شد،( در جنوب و شرق) بویژه در مناطقی که مزارع دامداری فعالیت می‌کنند، شیوع بیماری بسیار گسترده‌تر بود. این مناطق هم بیشترین میزان ابتلا و مرگ را داشتند و هم میزان آلودگی در آن‌ها بسیار بالا بود.

ازدیگر فاکتورهایی که پژوهشگران دراین تحقیق مورد نظر قرار دادند، درآمد متوسط، سطح تحصیلات، مصرف دخانیات،…. و نزدیکی به مرزهای بین المللی بود.

ویروس جدید کرونا، عامل بیماری عفونت تنفسی کویید-۱۹، نخستین بار اواخر سال ۲۰۱۹ در ووهان چین مشاهده شد، این ویروس به سرعت گسترش یافت و اکنون  در حالیکه که حدود شش ماه از آغاز فراگیری آن می‌گذرد، نزدیک به ۱۳  میلیون مورد تایید شده از این بیماری در ۱۸۸ کشور جهان مشاهده شده است.

بیش از ۵۰۰ هزار نفر از مردم زمین براثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند.

کرونا و آلودگی هوا

سازمان‌های بهداشتی جهان: برون‌رفت از دوره کرونا با پایبندی به معیارهای زیست‌محیطی

طبیعت، فعالیت‌های مخرب بشری و ویروس جدید کرونا

کرونا یا گرمایش زمین: کدام اضطراری‌تر است؟

ویروس کرونا، اپیدمی ترس و تقلیل امر سیاسی به امر «بهداشتی»

آیا واقعا ویروس کرونا تبعیض قائل نمی‌شود؟

Share