Share

مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش‌نویس قطعنامه‌ای را که کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی سازمان ملل در روز هفتم آذرماه سال جاری در محکومیت نقض فاحش حقوق بشر در ایران به تصویب رسانیده بود با اکثریت قاطع تأیید کرد.

 

به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، عضو فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته ۳۰ آذرماه ۱۳۹۱ پیش‌نویس کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی سازمان ملل را مورد تأیید قرار داد.

 

روز گذشته نتایح رأی‌گیری به قطعنامه‌ کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی سازمان ملل ۸۶ رأی مثبت، ۳۲ رأی منفی و ۶۵ رأی ممتنع بود.

 

این پیش‌نویس که از سوی دولت کانادا ارائه شده بود، در روز هفتم آذرماه در کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی ۸۳ رأی مثبت، ۳۱ رأی منفی و ۶۸ رأی ممتنع آورده بود.

 

کمیته امور اجتماعی، بشردوستانه و فرهنگی مجمع عمومی سازمان ملل، موسوم به کمیته سوم، یکی از شش کمیته مجمع برای رسیدگی به موضوعات ویژه است و مسایلی مانند حمایت و پیشبرد حقوق اجتماعی و مقابله با تبعیض و نقض حقوق بشر در نقاط مختلف جهان در حوزه فعالیت آن قرار دارد.

 

عبدالکریم لاهیجی: باید ببینیم جامعه بین‌المللی در ماه‌ها و سال‌های آینده چه سیاستی در ارتباط با یک دولت یاغی و غیرمتعهد به تمام قطعنامه‌های نهادهای سازمان ملل و مقررات بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بین‌المللی، اتخاذ خواهد کرد

در این قطعنامه از "افزایش اعدام‌ها، تبعیض‌ علیه زنان، تبعیض‌های قومیتی و دینی، وضعیت زندانیان سیاسی و سرکوب مدافعان حقوق بشر در ایران" انتقاد شده است.

 

محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل هدف این قطعنامه را "سوءاستفاده از ساز و کارهای حقوق بشر علیه ایران" دانسته بود.

 

وی پیش‌نویس قطعنامه را مبتنی بر "گزارش‌های یک‌جانبه و برخی منابع سیاسی" دانسته و گفته بود: "این قطعنامه یک‌جانبه دارای تناقضات بسیار است."

 

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، درباره تأیید روز گذشته این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "تعداد کشورهای پشتیبان قطعنامه افزایش یافته و نشان از انزوای روزافزون رژیم ایران دارد."

 

وی افزود: "مجموعه جامعه بین‌المللی نمی خواهد سرکوب حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران را تحمل کند. دولتی که از طرف تمام نهادهای سازمان ملل، به‌عنوان ناقض مستمر حقوق بشر شناخته می‌شود، بر طبق مقررات حقوق بین‌المللی یک دولت یاغی و متمرد است."

 

عبدالکریم لاهیجی همچنین گفت: "باید ببینیم جامعه بین‌المللی در ماه‌ها و سال‌های آینده چه سیاستی در ارتباط با یک دولت یاغی و غیرمتعهد به تمام قطعنامه‌های نهادهای سازمان ملل و مقررات بین‌المللی حقوق بشر و حقوق بین‌المللی، اتخاذ خواهد کرد."

 

سازمان‌ها و انجمن‌های بین‌المللی مدافع حقوق بشر، بارها ایران را متهم به "نقض گسترده و مستمر" حقوق بشر کرده‌اند اما ایران این موضع‌گیری نهادها و انجمن‌های بین‌المللی درباره وضع حقوق بشر در این کشور را "دخالت در امور داخلی" خود می‌داند.

 

 

Share