Share

در پی تحریم سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و همچنین رئیس آن عزت‌الله ضرغامی از سوی اتحادیه اروپا و کنگره آمریکا، شرکت اسپانیایی خدمات ماهواره‌ای هیسپاست، شبکه‌های انگلیسی‌زبان پرس تی‌وی و اسپانیایی‌زبان هیسپان تی‌وی جمهوری اسلامی ایران را از فهرست پخش ماهواره‌ای خود در اسپانیا و آمریکای لاتین حذف کرد.

 

به گزارش شبکه‌ پرس تی‌وی، این تصمیم شرکت خدمات ماهواره‌ی هیسپاست، امروز جمعه یکم دی‌ماه (۲۱ دسامبر) به مورد اجرا گذاشته شد.

 

هیسپاست همچنین به شرکت خدمات ماهواره‌ای اورون دستور داده است تا ارسال امواج این دو شبکه بین‌المللی را متوقف کند.

 

به‌گفته شرکت اورون از آن‌جایی که اتحادیه اروپا سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران را در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است، پخش هیسپان تی‌وی و پرس تی‌وی باید متوقف می‌شود.

 

ایران می‌گوید هیسپان تی‌وی به‌شکل رسمی در اسپانیا ثبت شده است و بر اساس قوانین رسانه‌ای این کشور فعالیت می‌کند.

 

کنگره و سنای آمریکا به‌طور مشترک قانونی را تصویب و نهایی کردند که به موجب آن سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی به عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و رئیس آن شامل تحریم‌های دولت آمریکا قرار گرفتند

شرکت ماهواره‌ای فرانسوی یوتل‌ست، ‌تأمین‌کننده فضای ماهواره‌ای اروپا، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه سال جاری پخش ۱۹ شبکه ماهواره‌ای تلویزیونی و رادیویی جمهوری اسلامی ایران را بر روی ماهواره هاتبرد قطع کرد.

 

این تصمیم یوتل‌ست بر اساس تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران اتخاذ شده بود.

 

شبکه‌های پرس تی‌وی، العالم، شبکه خبر، شبکه‌های سحر یک و دو، شبکه‌های جام جم یک و دو، شبکه الکوثر، شبکه قرآن و رادیو ایران برنامه‌های خود را از طریق این ماهواره برای بخش‌هایی از جهان پخش می‌کردند.

 

یوتل‌ست بخشی از سهام هیسپاست را در اختیار دارد.

 

روز سه‌شنبه ۲۸ آذرماه سال جاری، کنگره و سنای آمریکا به‌طور مشترک قانونی را تصویب و نهایی کردند که به موجب آن سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی به عنوان نهاد ناقض حقوق بشر و رئیس آن شامل تحریم‌های دولت آمریکا قرار گرفتند.

 

برپایه این قانون همه‌گونه خدمات از سوی شرکت‌های آمریکایی و شرکت‌هایی که در این کشور فعالیت دارند، از خدمات‌ شرکت‌های ماهواره‌ای برای پخش برنامه تا فروش تجهیزات و خدمات دیگر به صداوسیما شامل این تحریم‌ها می شود.

 

محمد سرافراز، معاون برون‌مرزی صداوسیما در این‌باره و قطع شبکه‌های برون مرزی ایران توسط شرکت‌های ماهواره‌ای اروپایی در مصاحبه با پرس تی‌وی گفت: "ایران در پی اتخاذ اقدام قانونی لازم برای مقابله با موج جدید حملات اروپا و آمریکا علیه رسانه‌های ایرانی است."

 

وی این اقدامات را "یادآور قانون جنگل" دانست و آن را با دوره قرون وسطا و تفتیش عقاید مقایسه کرد.

 

محمد سرافراز تحریم صداوسیما را ناشی از فشار‌های "لابی صهیونیستی بر کنگره آمریکا" خواند.

 

پیش از این، نهادهای نظارتی رسانه‌ها در بریتانیا و آلمان نیز دستور قطع پخش برنامه‌های پرس تی‌وی در آن کشورها را صادر و اجرا کرده‌اند.

 

همچنین شرکت آسیا ست نیز شبکه پرس تی‌وی و سایر شبکه‌های ایرانی در قاره آسیا را حذف کرده است.

 

در سال‌های گذشته به‌ویژه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ فعالان حقوق بشر سازمان صداوسیما را به همکاری تنگاتنگ با نهادهای اطلاعاتی امنیتی و نقض حقوق فاحش حقوق بشر از طریق حضور در زندان‌ها، پخش اعترافات اجباری، دادگاه‌های نمایشی و برنامه‌های افتراآمیز متهم کردند.

 

سازمان‌ها و فعالان حقوق بشر می‌گویند صداوسیما نقش بسیار مؤثری در جریان سرکوب مخالفان و ناراضیان سیاسی و مدنی بازی کرده است.

 

‎سازمان صداوسیما همچنین برنامه‌های تخریبی متعددی را علیه شخصیت‌های شناخته‌شده سیاسی و فعالان جامعه مدنی و اعترافاتی که تحت فشار از آن‌ها گرفته شده بود، پخش کرده است. 

 

 

Share