Share

یک مقام شهرداری تهران گفته است سالانه ۴۵ هزار ایرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

 

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمدهادی حیدرزاده، رئیس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در همایش سالانه انجمن سرطان ایران گفت: "سالانه یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن آلاینده وارد هوای تهران می‌شود."

 

وی افزود: "با وجود زیان‌بخش بودن آلاینده‌های محیطی، متأسفانه هنوز نتوانستیم در مردم و مسئولان نسبت به این موضوع حساسیت ایجاد کنیم."

 

به گفته حیدرزاده "۷۰ درصد سرطان‌ها به‌نوعی با محیط زیست و مسایل انسانی مرتبط است."

 

این مقام شهرداری تهران گفت: "میزان آزبست در هوای تهران ۱۰ برابر استاندارد جهانی است."

 

برخی از مسئولان در ایران مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا را رد می‌کنند

آزبست نام تجاری چندین ماده معدنی است که به شکل وسیع در تهیه لنت ترمز اتومبیل و برخی مصالح ساختمانی به‌کار می‌روند و یکی از آلاینده‌های هوا است.

 

کارشناسان می‌گویند پراکنده شدن ذرات آزبست در هوا سبب ایجاد اختلالات تنفسی و ابتلای افراد به بیماری‌های وخیم ریوی می‌شود.

 

تهران یکی از آلوده‌ترین شهرهای ایران است که گاهی به دلیل افزایش آلودگی تعطیل می‌‌شود، از جمله این‌که ادارات دولتی، دانشگاه‌ها و مدارس شهر تهران به دلیل افزایش آلودگی هوا روزهای ۱۴ و ۱۵ آذر امسال تعطیل شدند.

 

چند هفته پیش فرید ایمان‌زاده، دبیرعلمی هشتمین کنگره اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع کودکان در یک نشست خبری از روند رو به افزایش شیوع بیماری‌های تنفسی و گوارشی در بین کودکان ایران خبر داد.

 

به گفته وی "در پی گسترش آلرژن‌ها و آلودگی هوا شاهد سیر صعودی ابتلا به بیماری‌های تنفسی و گوارشی در بین کودکان هستیم."

 

برخی از مسئولان در ایران مرگ‌ومیر ناشی از آلودگی هوا را رد می‌کنند.

 

هادی هاشمی، مشاور معاون شهردار تهران آذرماه سال گذشته گفت: "هر روز افزون بر ۱۵۰ زن و مرد در تهران فوت می‌کنند‌ که حدود ۲۰ درصد از مجموع مرگ‌ومیرهای مردم این کلان‌شهر ناشی از اثرات مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هواست."

 

سازمان جهانی بهداشت دو درصد از مجموع مرگ‌ومیرهای ناشی از عوارض قلبی در شهرهای آلوده را مستقیم و غیرمستقیم مربوط به آلاینده‌های هوا می‌داند.

 

 

Share