Share

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه روز شنبه ۲۸ تیرماه در یک برنامه تلویزیونی از افزایش حقوق بازنشستگان از اول مهرماه سال جاری خبر داد و گفت همه بازنشستگان کشوری و لشکری از اول مهر معادل ۹۰ درصد حقوق شاغلان فعلی را دریافت خواهند کرد.

همسان‌سازی حقوق در سال‌های اخیر یکی از خواسته های اصلی بازنشستگان بوده و هست.

هم‌زمان با اعلام این خبر از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه، عباس گودرزی، نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نشست اخیر کمیسیون اجتماعی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اعلام کرده که در این نشست مقرر شده همسان‌سازی حقوق بازنشستگان از «اول مرداد ماه» اجرایی شود.

محمدباقر نوبخت در بخش خبری ساعت ۲۱ در تلویزیون دولتی ایران گفته: «برای بازنشستگان غیر از همسان سازی که از آغاز مهر عملیاتی می‌شود، برنامه ریزی کرده‌ایم قبل از آنکه مهر آغاز شود همه پاداش بازنشستگی در همه رده‌ها پرداخت شود.»

او همچنین از اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای همسان سازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت خبر داده و اعلام کرده است: «طبق کارشناسی‌های انجام شده، جدولی تهیه شد که طبق آن دریافتی طبقه به طبقه و گروه به گروه اعضای بازنشسته حداکثر ۹۰ درصد شاغلان خواهد بود.»

او گفته: «آنچه از آغاز مهر ماه به اجرا می‌رسد، رضایت همکاران ما را در بر خواهد داشت.»

از سوی دیگر و طبق گزارش منتشر شده در وبسایت خبرگزاری خانه ملت، عباس گودرزی، نماینده بروجرد در مجلس، «ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی» را یکی از اولویت‌های مجلس قلمداد کرده و اعلام کرده «همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» در «اول مردادماه» اجرایی خواهد شد.

قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای ارتقای حقوق بازنشستگان، روز ۲۵ تیر ماه و پس از ۱۱ سال معطل ماندن، به‌تصویب هیئت دولت رسید.

هم‌زمان با تصویب این قانون، محمد اسدی، دبیر کانون عالی بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی، اجرایی شدن متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان را گامی برای بهبود وضعیت معیشت آنان توصیف کرده و گفته بود: «در ابتدا قرار بود که شروع اجرای قانون همسان‌سازی حقوق از شهریورماه سال جاری باشد که با درخواست اعضای کانون عالی بازنشستگان و موافقت وزیر و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی کشور این موضوع یک ماه زودتر و از مردادماه به اجرا گذاشته می‌شود.»

اسدی همچنین از اجرایی شدن متناسب‌سازی حقوق، افزایش بن خواروبار و حق مسکن بازنشستگان براساس امکانات و ظرفیت‌های موجود در سازمان تامین اجتماعی با تلاش‌های مستمر تشکل‌های بازنشستگان خبر داده بود.

از سوی دیگر، محمد شریعتمداری، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی هم روز جمعه ۲۷ تیرماه، با انتشار یک توئیت در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری از «اول مهرماه» اجرایی خواهد شد.

او در این توئیت نوشته: «همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری به عنوان مطالبه اصلی، همواره دغدغه اصلی وزارت رفاه و صندوق بازنشستگی کشوری بوده است. بر این اساس با تامین منابع و همکاری سازمان برنامه و قول مساعد رئیس این سازمان ان‌شالله این موضوع در شهریور ماه نهایی و از ابتدای مهر ماه به لطف خدا عملیاتی خواهد شد.»

قانون همسان سازی حقوق‌ بازنشستگان از جمله قوانینی که در برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود اما سال‌ها در انتظار تصویب مانده بود.

در همین زمینه:

Share