Share

به گفته رئیس سازمان سنجش آموزش ایران، صلاحیت نزدیک به ٣٠ تن متقاضی شرکت در آزمون دکترای سال گذشته تأیید نشده است.

 

ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش ایران امروز سه‌شنبه پنج دی‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "برخی از افراد در زمان پذیرش دانشجو به دلیل عدم تأیید صلاحیت عمومی از سوی مراجع ذی‌صلاح نتوانستند در دانشگاه پذیرش شوند."

 

وی افزود: "در آزمون دکترای سال گذشته تعداد این افراد کمتر از ٣٠ تن بود."

 

رئیس سازمان سنجش آموزش ایران موضوع ستاره‌دار بودن را مربوط به دانشجویانی دانست که از قبل در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل بوده‌اند.

 

وی افزود: "همان‌طور که وزیر علوم در این‌باره گفتند بحث ستاره‌دار بودن دانشجویان شاغل به تحصیل مطرح نیست و چنین چیزی وجود ندارد."

 

در حالی که فعالان حقوق بشر بارها از ممنوع کردن دانشجویان منتقد حکومت از تحصیل در ایران خبر داده‌اند، کامران دانشجو، وزیر علوم، تحقیقات و فن‌آوری ایران آذرماه سال جاری در یک برنامه ویژه خبری ستاره‌دار شدن دانشجویان منتقد را رد کرده و گفته بود: "هیچ دانشجویی تاکنون به این دلیل ممنوع از تحصیل نشده است."

 

به‌گفته کامران دانشجو، وزارت علوم در مورد دانشجویان از مراکز صلاحیت‌دار مانند مراکز قضائی و امنیتی تحقیق می‌کند اما این وزارتخانه کسی را از تحصیل ممنوع نکرده است

به‌گفته کامران دانشجو، وزارت علوم در مورد دانشجویان از مراکز صلاحیت‌دار مانند مراکز قضائی و امنیتی تحقیق می‌کند اما این وزارتخانه کسی را از تحصیل ممنوع نکرده است.

 

وی وزارت علوم را مرجع تشخیص این‌گونه موضوعات ندانسته بود.

 

حسن شمسیان، مدیر کل حقوقی سازمان امور دانشجویان در وزارت علوم ایران نیز در همان زمان وجود "دانشجویان ستاره‌دار " را به دلیل انتقاد و فعالیت‌های دوران تحصیل رد کرده و گفته بود: "در حال حاضر حتی یک دانشجوی ستاره‌دار نداریم."

 

وی افزوده بود: "گوینده این سخنان در آستانه روز دانشجو با این سخنانش به دنبال کسب پرستیژ برای خود بوده است."

 

کامران دانشجو و شمسیان به سخنان معصومه ابتکار اشاره کرده بودند که آذرماه در یک برنامه زنده تلویزیونی به موضوع ستاره‌دار بودن برخی دانشجویان اشاره کرده بود.

 

"دانشجویان ستاره‌دار" اصطلاحی است از سوی فعالان دانشجویی برای دانشجویانی که به دلیل فعالیت‌های صنفی سیاسی دوران دانشجویی و یا عقاید مذهبی از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.

 

بر پایه آمار منتشرشده توسط دفتر تحکیم وحدت، سازمان مستقل دانشجویی در ایران، در فاصله ماه مارس سال ۲۰۰۹ تا ماه فوریه سال ۲۰۱۲، دست‌کم ۳۹۶ دانشجو به علت ابراز مخالفت سیاسی مسالمت‌آمیز یا مخالفت‌های مسالمت‌آمیز دیگر توسط وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری از ادامه تحصیل محروم شده‌اند و حداقل ۶۳۴ دانشجو توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی بازداشت، و ۲۵۴ دانشجو به دلایل مشابه محاکمه شده‌اند که بر امکان ادامه تحصیل آنان تأثیر گذاشته است.

 

در خردادماه سال جاری شورای دفاع از حق تحصیل اعلام کرد مستندات متعددی از دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور به دست آورده است که نشان می‌دهد، فعالان دانشجویی از دریافت کارنامه علمی کنکور کار‌شناسی ارشد محروم شده‌اند و یا در روزهای قبل از اعلام نتایج این کنکور احضار، بازجویی و تهدید شده‌اند.

 

شورای دفاع از حق تحصیل افزود ده‌ها فعال دانشجویی از دریافت کارنامه علمی اولیه کنکور کار‌شناسی ارشد سال ۹۱ محروم شده‌اند.

 

به‌گفته این شورا ستاره‌دار کردن دانشجویان در کنکور کار‌شناسی ارشد از سال ۸۵ و با روی کار آمدن دولت احمدی‌نژاد آغاز شده و تاکنون ادامه داشته است.

 

 

Share