Share

در حالی که محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران گفت نامه غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، دادستان کل کشور درباره معرفی اسامی ۳۰۰ نفر بدهکار بانکی را دریافت نکرده است، غلام‌حسین الهام، سخنگوی دولت اعلام کرد از دو سال پیش دولت اسامی بیش از ۶۰۰ نفر از بدهکاران بانکی را در اختیار قوه قضائیه گذاشته است.

 

به گزارش منابع خبری ایران، امروز چهارشنبه ششم دی‌ماه، محمود احمدی‌نژاد در پایان جلسه هیئت دولت در مورد نامه دادستان کل کشور خطاب به وی گفت:‌ "چنین نامه‌ای دریافت نشده است."

 

وی در همین حال گفت غلام‌حسین الهام، سخنگوی دولت قرار است در مورد اعلام اسامی بدهکاران بانکی به قوه قضائیه اظهار نظر کند.

 

غلام‌حسین الهام پس از جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت: "معاون اول رئیس‌جمهور اسامی بیش از ۶۰۰ نفر از بدهکاران بانکی را در سال ۹۰ به قوه قضائیه ارائه داد و این فهرست موجود است."

 

وی افزود: "نامه رئیس‌جمهور و دیگر بخش‌های دولتی نیز خطاب به رئیس قوه قضائیه وجود دارد."

 

به‌گفته الهام، احمدی‌نژاد در سال ۸۹ فهرستی به رئیس قوه قضائیه ارسال کرد و پس از آن نیز مقامات قضایی نسبت به آن فهرست اظهار نظر کردند و دادستان کل در سال ۹۰ این اسامی را به چهار گروه، تقسیم کرد از جمله بدهکاران بانکی، پرونده‌هایی که در جریان است و پرونده‌هایی که رسیدگی شده است.

 

محمود احمدی‌نژاد در پایان جلسه هیئت دولت در مورد نامه دادستان کل کشور خطاب به وی گفت چنین نامه‌ای را دریافت نکرده است

سخنگوی دولت همچنین گفت رئیس‌جمهور ایران در تاریخ در ۲۷ آذرماه ۱۳۸۹ نیز نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه نوشته و اسامی را اعلام کرده است.

 

الهام این مسائل را "روشن و قانونمند" دانست و گفت نیازمند این "تندی، پرخاش و تعابیر به‌کار برده شده" نبود.

 

رئیس‌جمهور ایران چندی پیش در مراسم گشایش طرح‌های عمرانی خراسان رضوی مدعی شده بود "لیست ۳۰۰ نفر از افرادی که ۶۰ درصد پول‌های کشور را در جیب خود گذاشته و پس نمی‌دهند" را در اختیار دارد.

 

احمدی‌نژاد شنبه شب گذشته نیز در برنامه زنده تلویزیونی به موضوع "معوقات بانکی عده‌ای خاص" اشاره کرد و گفت: "معوقات بانکی یعنی پولی که در دست عده‌ای خاص بلوکه شده است، یعنی بازی با پول و بازی با نرخ تورم و تأثیرگذاری بر محیط. وقتی معوقات بانکی افزایش پیدا می‌کند دست کسانی که می‌خواهند بر محیط تأثیر بگذارند باز می‌شود."

 

محسنی اژه‌ای روز سه‌شنبه پنجم دی‌ماه، در نامه خود خطاب به احمدی‌نژاد خواهان "ارسال فوری" این اسامی شد و نوشت: "همان‌گونه که بارها و در جلسات حضوری پیگیری نموده‌ام انتظار می‌رود که اسامی این افراد و میزان مطالبات غیرجاری نظام بانکی کشور از آن‌ها جهت پیگیری‌های قانونی از سوی قوه قضائیه و دادستانی کل کشور به قوه قضائیه ارائه گردد."

 

غلام‌حسین الهام گفت از سخنان رئیس‌جمهور ایران در مصاحبه تلویزیونی "سوء برداشت و استنباط غیردقیق و نادرست" شده و احمدی‌نژاد در آن سخنان نسبت به قوانینی که موجب معوق شدن بدهی‌های بانکی می‌شود انتقاد داشت.

 

صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران نیز ۲۱ آذرماه سال جاری، در جریان هفدهمین جلسه هیئت نمایندگان اتاق ایران، به ادعاهای محمود احمدی‌نژاد درباره "در اختیار داشتن فهرست ۳۰۰ نفره بدهکاران بانکی" پاسخ داده و گفته بود: "بیش از دو سال است که دادستانی از دولت خواسته نام این افراد را اعلام کند در صورتی که هنوز این امر انجام نشده است."

 

وی افزود: "ما می‌خواستیم این کار با تعامل صورت گیرد هم‌اکنون رئیس‌جمهور اعلام می‌کند که لیست ۳۰۰ نفر از کسانی که معوقات بانکی دارند را در اختیار دارد اگر چه ما باید اولین نفری باشیم که از نام این افراد مطلع می‌شود اما تاکنون این لیست به ما اعلام نشده است."

 

 

Share