Share

رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسمی رسمی از نخست وزیر عراق در تهران استقبال کرد. سران دو کشور مذاکرات دوجانبه‌ای را پشت درهای بسته انجام دادند. این گمان وجود دارد که یکی از اهداف الکاظمی میانجیگری بین ایران و آمریکا و ایران و عربستان سعودی است.

سه‌شنبه ۳۱ تیر: استقبال رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در سالن اجلاس سران در تهران
سه‌شنبه ۳۱ تیر: استقبال رسمی حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق در سالن اجلاس سران در تهران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ظهر سه‌شنبه ۳۱ تیر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در مراسمی که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، از مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق استقبال رسمی کرد.

قرار است پس از گفت‌وگوی دوجانبه روحانی و الکاظمی پشت درهای بسته،  مذاکرات مشترک هیات‌های عالی رتبه دو کشور با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری برگزار شود. ایسنا نوشته‌ است: تقویت و تحکیم هرچه بیشتر همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی و بررسی و تبادل نظر پیرامون مهم‌ترین مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی و ایجاد تحرک در روابط تهران – بغداد از جمله محورهای مذاکرات هیأت‌های عالی رتبه دو کشور است.

الکاظمی را در سفر به تهران، وزیران خارجه، نفت، برق، دارایی، دفاع ، بهداشت و مشاور امنیت ملی عراق همراهی می‌کنند.

الکاظمی بعد از گفت‌وگو با روحانی و جهانگیری، با محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و همچنین با علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی نیز گفت‌وگو می‌کند و سپس به دیدار علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌رود.

از آغاز همه‌گیری ویروس کرونا در ایران رهبر جمهوری اسلامی در قرنطینه به سر می‌برد. دیدار و گفت‌وگو با نخست‌وریر عراق نخستین دیدار حضوری خامنه‌ای بعد از پنج ماه است. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، ‌شنبه ۲۸ تیر به عراق سفر کرد و در بغداد و سپس اربیل با مقامات عراق و اقلیم کردستان ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای را مورد گفت‌وگو قرار داد.

این گمان وجود دارد که نخست‌وزیر عراق بخواهد در بحران میان ایران و ایالات متحده آمریکا و همچنین در بحران ایران و عربستان سعودی میانجیگری کند. مقصد بعدی الکاظمی، واشنگتن است. عامر الفایز، عضو کمیسیون روابط خارجه مجلس نمایندگان (پارلمان) عراق اما احتمال میانجیگری الکاظمی در بحران ایران و آمریکا را رد کرده است. الفایز گفته:

«پرونده‌هایی که تهران و بغداد بررسی می‌کنند با پرونده‌های مورد بررسی در سفر به عربستان و آمریکا متفاوت است. اگر موضوع میانجی‌گری الکاظمی بین تهران و ریاض وجود داشت به صورت علنی یا تلویحی آن را اعلام می‌کردیم.»

تامین بخشی از تقاضای ارز بازار با توافق ایران و عراق

همزمان با سفر نخست‌وزیر عراق به تهران، مدیرکل بین‌الملل بانک مرکزی از گسترش بیش از پیش همکاری‌های ارزی و بانکی میان ایران و عراق خبر داد. حمید قنبری که یکشنبه گذشته به همراه وزیر خارجه ایران برای انجام مذاکرات بانکی به عراق سفر کرده بود گفت:

«در صورت تحقق این امر، حجم قابل توجهی از منابع ارزی که به چندین میلیارد دلار می‌رسد وارد بازار شده و بخش زیادی از تقاضای ارز از این محل پوشش داده می‌شود.»

 سال گذشته تفاهم‌نامه روابط بانکی و مالی میان روسای بانک‌های مرکزی دو کشور به امضا رسیده بود.  

به گفته بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، ایران هر ماه بیش از ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق صادر می‌کند. چهار میلیارد دلار از ۱۲ میلیارد دلار صادرات ایران به عراق مربوط به صادرات برق و گاز است که دو میلیارد دلار آن هنوز پرداخت نشده است. عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران چهارشنبه  ۱۷ ژوئن /۲۸ خرداد در یک سفر فشرده به بغداد که فقط هشت ساعت به درازا کشید  با علی محسن اسماعیل العلاق، رئیس کل بانک مرکزی عراق و همچنین با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر دیدار و گفت‌وگو کرد. حاصل این دیدار این بود که دو کشور تصمیم گرفتند که در چارچوب تفاهم‌نامه بانکی موجود، ساز و کاری مشترک را برای تسریع در تأمین کالاهای اساسی ایران به کار گیرند.

بیشتر بخوانید:

Share