Share

محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین و از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای موسوم به بیانیه ۱۴ نفر، شب گذشته در اعتراض به عدم توجه به حقوق اولیه‌ خود پس از تحمل نزدیک به یک‌ سال حبس در زندان‌های‌ مشهد و تهران، با فریاد «مرگ بر جمهوری اسلامی»، به در‌های شیشه‌ای زندان یورش برده و در نتیجه آن از ناحیه سر و صورت دچار شکستگی شده است. فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد در مورد آخرین وضعیت او با زمانه گفت‌وگو کرده است.

فاطمه ملکی دراین گفت‌وگو وضعیت جسمی محمد نوری‌زاد را نامناسب توصیف می‌کند. به گفته فاطمه ملکی، همسر او بعد از این حادثه به بهداری زندان منتقل می‌شود و سر و دست‌هایش را بخیه و باندپیچی می‌کنند.

■ گفت‌وگوی زمانه با فاطمه ملکی را بشنوید:

فاطمه ملکی به زمانه درباره شرایطی که طی یک سال گذشته محمد نوری‌زاد در آن قرار داشته گفت:

«طی این یک سالی که ایشان بدون هیچ گناهی در بازداشت هستند، متاسفانه شرایطی نامساعدی را سپری کرده‌اند. چهار پنج ماه که در وزارت اطلاعات در انفرادی محبوس بودند و در آنجا چهار ماه اعتصاب غذا و دارو داشتند. سپس مسائل مختلفی پیش آمد، ایشان خودزنی کردند و بعد باز در رابطه با آن موافقت کردند که به تهران منتقل بشود، در حالی که باید همان زمان که حکمش در دادگاه مشخص شده بود ایشان را منتقل می‌کردند که صورت نگرفت. الان هم حدود دو ماهی است در زندان اوین هستند، ناراحتی قلبی ایشان منجر به بیهوشی‌های مکرر می‌شود و باید به مرخصی بیایند و تحت مراقبت ویژه قرار بگیرند. ولی متاسفانه گوش شنوایی اصلا نیست. اوایل هفته ایشان به واسطه همین بیهوشی‌ها به بیمارستان طالقانی منتقل شد، دو ساعتی آنجا بود، اما این‌گونه معالجه‌ها هیچ فایده‌ای ندارد.»

فاطمه ملکی با توجه به شرایطی که محمد نوری‌زاد در آن به سر می‌برد، می‌گوید نحوه برخوردها با همسرش و عدم توجه به درخواست‌های او نشان دهنده این است که ظاهرا قصد جان محمد نوری‌زاد را دارند. فاطمه ملکی اشاره می‌کند آسیبی که خانواده در قبال این خبرها و حوادث ناگوار و پی در پی می‌بیند، کم‌تر از آسیبی نیست که مستقیما متوجه آقای نوری‌زاد است.

به گفته فاطمه ملکی، محمد نوری‌زاد شخصا یک ماه پیش درخواست مرخصی کرده بود، اما تاکنون هیچ پاسخی نسبت به این درخواست دریافت نکرده است.

محمد نوری‌زاد، مستندساز، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی که در حال حاضر در زندان اوین به ‌سر می‌برد، به‌ دنبال درخواست استعفای علی خامنه‌ای از سمت رهبری و پس از امضای بیانیه معروف به «بیانیه ۱۴ نفر» بازداشت و زندانی شد.

این زندانی سیاسی روز ۱۳ بهمن ۹۸ از سوی قاضی دادگاه انقلاب مشهد به ۱۵ سال زندان، سه سال ممنوعیت خروج از کشور و سه سال تبعید به شهرستان ایذه در خوزستان محکوم شد.


در همین زمینه:

Share