Share

رئیس سازمان ایمنی حمل‌ونقل کانادا اعلام کرد که یک تیم بین‌المللی بررسی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را که در آسمان تهران با دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران منفجر شد انجام داده و تحلیل اولیه اطلاعات این جعبه‌های سیاه در فرانسه تکمیل شده است اما هنوز راه درازی تا روشن شدن حقیقت باقی مانده است.

جعبه سیاه: بحث بر سر اطلاعاتی است که به ۲۰ ثانیه از پرواز در فاصله بین اصابت موشک اول و دوم سپاه به هواپیما اتفاق افتاد. هیأت ایمنی حمل و نقل کانادا در تحقیقات شرکت می‌کند

دفتر تحقیقات سوانح هوایی فرانسه ۲۰ ژوئیه /۳۰ تیر اعلام کرده بود که کار بازخوانی جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری خطوط بین‌المللی هواپیمایی اوکراین که در آسمان تهران منفجر شد در محل این دفتر در نزدیکی پاریس آغاز شده است. یکی از این جعبه‌های سیاه مکالمات میان خلبانان هواپیما و صدای داخل کابین را ضبط کرده و دیگری، داده‌ها و مشخصه‌های پرواز مثل میزان سرعت، ارتفاع و عملکرد موتورها را. ارسال جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ اوکراین که ۱۸ دی ۱۳۹۸ با دو موشک سپاه منهدم شد، بیش از شش ماه به تاخیر افتاد. اکنون کتی فاکس، رئیس سازمان ایمنی حمل‌ونقل کانادا در مصاحبه با رسانه‌های کانادایی اعلام کرد که کار بازخوانی دو جعبه سیاه با حضور کارشناسان بین‌المللی و ایرانی به پایان رسیده است:

«دانلود اطلاعات و تحلیل اولیه اطلاعات قدم بزرگی بود برای به انجام رساندن تحقیقات  اصولی و شفاف. کار بازخوانی جعبه‌های سیاه به اتمام رسید اما تحقیقات هنوز به پایان نرسیده. هنوز باید به پرسش‌های مهم بسیاری پاسخ داد.»

کتی فاکس در ادامه سخنانش گفت:

 «می‌دانم خانواده جانباختاگان این سانحه می‌خواهند بدانند که دسترسی به کدامیک از اطلاعات پرواز فراهم شده. ما از جمهوری اسلامی ایران خواستیم که اطلاعات مهم و ثبت شده را هر چه سریع‌تر در اختیار عموم قرار دهد.»

رئیس سازمان ایمنی حمل‌ونقل کانادا در ادامه سخنانش یادآوری کرد که بر اساس پیوست سیزدهم معاهده هوانوردی غیرنظامی بین‌المللی که به کنوانسیون شیکاگو هم شناخته می‌شود، نمی‌توان بدون اجازه سران کشورها نتایج تحقیقات را اعلام کرد. کتی فاکس اما خاطرنشان کرد که سازمان ایمنی حمل‌ونقل کانادا همچنان موضوع را پیگیری می‌کند.

یک روز بعد از آنکه وزارت خارجه ایران از ارسال جعبه سیاه هواپیمای ۷۵۲ اوکراین به فرانسه خبر داد دادستانی نظامی تهران اعلام کرد که سامانه دفاع موشکی سپاه پاسداران، به دلیل شرایط میدانی دچار خطای بزرگی در محاسبات شد و بدون اخذ اجازه به هواپیمای اوکراینی شلیک کرد.

بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراین در نخستین ساعات بامداد ۱۸ دی ۱۳۹۸، دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه خمینی تهران هدف دو موشک سامانه پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد و همه ۱۷۶ سرنشین آن جان باختند. سپاه پاسداران و سازمان هواپیمایی کشوری سه روز انهدام هواپیما را انکار کرده بودند اما سرانجام سردار امیر علی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه انهدام هواپیما را اعلام کرد بدون آنکه مسئولیت بپذیرد. 

پرواز تهران-کی‌یف علاوه بر شهروندان ایرانی حامل ۵۷ کانادایی، ۱۱ اوکراینی، ۱۷ سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی بود.

بیشتر بخوانید:

Share