Share

ارتش اسرائیل اعلام کرد که به اهدافی نظامی در سوریه حمله کرده و پرتاب خمپاره‌‌های سوری به بلندی‌های اشغالی جولان را پاسخ داده است. حضور نیروهای حزب‌الله به پشتیبانی ایران در منطقه بهانه‌ای برای زد و خورد میان ارتش‌های اسرائیل و سوریه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: «به تعدادی هدف حمله شد شامل دیده‌بانی‌های نیروهای مسلح سوریه و سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات که در پایگاه‌های نیروهای مسلح سوریه قرار دارند.»

خبرگزاری دولتی سوریه (سانا) به نقل از یک منع نظامی خبر داد که هلی‌کوپتر‌های اسرائیلی با موشک‌های ضد تانک سه پاسگاه در منطقه جنوبی قنیطره را هدف گرفته‌اند که به مجروح شدن دو نفر و مقداری آتش‌سوزی در جنگل منجر شد.

این حمله چند ساعت بعد از آن رخ داد که ارتش اسرائیل اعلام کرد صدای شلیک خمپاره از بخشی از بلندی‌های جولان که تحت حاکمیت سوریه قرار دارد شنیده شده. هیچ تلفاتی از سوی ارتش اسرائیل گزارش نشد اما گفته شده که یک ساختمان و یک خودروی اسرائیلی آسیب دیده‌اند.

تنش‌ها در مرز اسرائیل و سوریه در هفته اخیر افزایش یافته است. این دور جدید از تنش‌ها دوشنبه با کشته شدن یک عضو حزب‌الله لبنان در حمله‌ای در حاشیه دمشق آغاز شد که ظاهراً از سوی اسرائیل صورت گرفته است.

ارتش اسرائیل اعلام کرده است که از آن زمان نیروهایش در مرز شمالی، یعنی در مرز با لبنان و سوریه را تقویت کرده است.

در پی کشته شدن دو عضو حزب‌الله در دمشق در اوت سال پیش، سید حسن نصرالله رهبر این گروه قسم خورد که اگر اسرائیل یکی دیگر از جنگجویان حزب‌اللهی در سوریه را بکشد به آن پاسخ خواهد داد.

جنگجویان حزب‌الله به عنوان بخشی از نیروهای تحت حمایت ایران به سوریه اعزام شدند تا در جنگ این کشور از حکومت بشار الاسد حمایت کند.

اسرائیل حضور حزب‌الله و ایران در سوریه را یک تهدید استراتژیک درک می‌کند و تا امروز صدها حمله علیه اهداف مرتبط با ایران صورت داده است.

بلندی‌های جولان بخشی از اراضی سوریه بوده که در جنگ ۱۹۶۷ خاورمیانه از سوی اسرائیل بخش‌های زیادی از آن اشغال شده است.


در همین زمینه:

Share