Share

قیمت مسکن در ایران همچنان صعودی است و اجاره بهاء هم از آغاز سال جاری تا ۷۰ درصد گران شده است. دولت و شورای عالی بورس راهکار را در «بورسی کردن» مسکن دیده‌اند و قرار است بورس مسکن ۴ تا شش ماه آینده راه‌اندازی شود.

دوره انتظار برای خانه‌دار شدن در ایران نزدیک به چهل سال است و سیاست‌های دولت خرید مسکن را دشوارتر کرده است.

جزئیات  بورس مسکن  هنوز تصویب و نهایی نشده و به گفته بهمن عبداللهی عضو شورای عالی بورس؛ «در حال بررسی و اصلاح است».

شورای عالی بورس در جلسه شنبه ۴ مرداد راه‌اندازی بورس مسکن را تصویب کرد. عبداللهی هدف از راه‌اندازی پنجمین بورس ایران را «استفاده از ظرفیت‌های کشور در راستای توسعه و رونق بازار مسکن» عنوان کرده و گفته است: قرار است  در بورس مسکن «شفافیت قیمت‌ها و زمینه بهبود سرمایه‌گذاری در این بازار فراهم شود».

یکی دیگر از اهداف بورس مسکن « ایجاد سهولت خرید مسکن برای عامه» اعلام شده است. براساس آخرین برآوردها دوره انتظار برای خرید خانه در ایران به بیش از ۳۷ سال رسیده است. عبداللهی گفته است با راه‌اندازی بورس مسکن «متقاضیان خرید مسکن می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این بازار به صورت تدریجی و با خرید متری مسکن در زمانی مشخص صاحب مسکن شوند».

عضو شورای عالی بورس در حالی تسهیل خرید مسکن برای عامه را یکی از اهداف راه‌اندازی بورس مسکن عنوان می‌کند که پیشتر رئیس انجمن انبوه‌سازان بانک‌ها را برنده این بورس دانسته و گفته بود که راه‌اندازی بورس نمی‌تواند بخش مسکن را از رکود خارج کند.

میانگین قیمت مسکن در ایران در یک سال گذشته بالغ بر ۳۰ درصد افزایش یافته است. همزمان با رشد قیمت نرخ اجاره مسکن هم در برخی مناطق تا هفتاد درصد گران شده است. دولت به منظور آنچه که «کنترل بازار مسکن و اجاره» اعلام کرده؛ قصد دارد به مستاجران کم‌درآمد وام ودیعه با نرخ بهره ۱۲ درصد پرداخت کند. ساخت مسکن ارزان قیمت هم یکی دیگر از برنامه‌های اعلام شده دولت است. وعده‌ها و برنامه‌های دولت اما تا به حال تاثیری در بازار نداشته و مانع افزایش قیمت نشده است.

در همین زمینه:

Share