Share

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای پایتخت ایران گفت شاخص کیفیت هوای شهر تهران هم‌اکنون فراتر از حد هشدار و در یک قدمی اضطرار است.

 

به گزارش تارنمای خبرآنلاین، امروز دوشنبه ۱۱دی ماه یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: “با توجه به این‌که وضعیت هوا با قرار گرفتن شاخص آلایندگی روی عدد ٢٠٠ به شرایط اضطرار می‌رود در حال حاضر هوای تهران در یک قدمی اضطرار است.”

 

وی افزود: “میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون فراتر از حد مجاز بوده و شاخص کیفیت هوا هم‌اکنون فراتر از حد هشدار است.”

 

اعضای کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران امروز در نشستی تصمیم گرفتند که مهد‌های کودک، پیش‌دبستانی و دبستان مناطق ٢٢گانه تهران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه١٢و ١٣ دی ماه تعطیل شوند.

 

محمدرضا محمودی، معاون عمرانی استانداری تهران در این زمینه گفت: “قرار است محدوده طرح ترافیک زوج و فرد کردن خودروها از در منزل آغاز شود.”  

اعضای کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران امروز در نشستی تصمیم گرفتند که مهد‌های کودک، پیش‌دبستانی و دبستان مناطق ٢٢گانه تهران در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه١٢و ١٣ دی ماه تعطیل شوند 

به گفته وی، “مادران شاغل می‌توانند مرخصی بگیرند و اداره‌ها هم نباید با این موضوع مخالفت کنند.”

همچنین بر اساس مصوبات این کمیته این دو روز طرح ترافیک روزانه فروخته نمی‌شود .

 

بر اساس مصوبات این کمیته تردد خودروهای فرسوده در سطح تهران ممنوع اعلام شده است. همچنین در دو روز یاد شده از آمدوشد کامیون‌ها   نیز موتورسیکلت‌های دودزا جلوگیری خواهد شد.

 

افزون براین قرار است تمامی کارگاه‌های صنعتی آلاینده و کارخانه‌های تولید شن و ماسه در این دو روز تعطیل شوند.

 

علی محمد شاعری، قائم مقام سازمان محیط زیست نیز امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر از مردم خواست که در شرایط هشدار از استفاده از خودروهای شخصی خودداری کنند و اگر کار ضروری ندارند از تردد در خیابان‌ها بپرهیزند.

 

وی افزود: “این درحالی است که تعهدات وزارت نفت مبنی بر جایگزینی گاز طبیعی(CNG) به جای سوخت مازوت هنوز اجرایی نشده است.”

 

شاعری با اعلام این‌که استفاده از مازوت سلامت شهروندان را "به شدت" به خطر می‌اندازد تاکید کرد: “در حال حاضر کارخانجاتی که از مازوت استفاده می‌کنند در ذخیره‌گاه‌های خود گاز طبیعی دارند اما از آن استفاده نمی‌کنند که این برخلاف تعهدات وزارت نفت است.”

 

این مقام مسئول توضیح داد: “چنانچه این رویه ادامه داشته باشد سازمان محیط زیست از طریق مراکز قضایی پیگیر پلمپ این واحدها خواهد شد.”

 

هوای تهران در حالی فراتر از مرز هشدار اعلام شده است که محمدجواد محمدی زاده، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است آلودگی هوا در شهرهای بزرگ بیشتر متاثر از گرد و غبار و ذرات معلق در هواست.

 

بنابر اعلام استانداری تهران ماه گذشته به دلیل این‌که  آلودگی هوای تهران از مرز هشدار گذشته بود به مدت دو روز تمامی مدارس و ادارات دولتی و غیر دولتی تهران تعطیل شدند.

 

بسیاری از پزشکان و متخصصان در ایران آلودگی کلان‌شهرها به‌ویژه در تهران، اهواز، تبریز و اصفهان را باعث افزایش مرگ‌ومیر و بروز بیماری‌‌های قلبی و سرطان در افراد دانسته‌اند.

Share