Share

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت شمار کشته‌شدگان سوریه از ۶۰ هزار نفر گذشت.

 

به گزارش رویترز، ناوی پیلای گفت در فاصله ۱۵ مارس ۲۰۱۱ تا ۳۰ نوامبر ۲۰۱۲ میلادی (۲۴ اسفند ۱۳۸۹ تا ۱۰ آذر ۱۳۹۱) ۵۹ هزار و ۶۴۸ نفر در سوریه کشته شده‌اند.

 

به گفته ناوی پیلای چون از پایان ماه نوامبر هیچ توقفی در خشونت‌ها در سوریه به وجود نیامده، می‌توان گفت تا آغاز سال ۲۰۱۳ بیش از ۶۰ هزار نفر در این کشور کشته شده‌اند.

 

این فهرست شامل نام کامل و تاریخ مرگ کشته‌شدگان می‌شود. بر اساس این گزارش ۶۷ درصد از کشته‌شدگان مرد و بقیه زن و کودک هستند.

 

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل شمار قربانیان را "فراتر از انتظار و تکان‌دهنده" خوانده است.
پیش از این فعالان مخالف حکومت سوریه، شمار کشته‌شدگان در این کشور را ۴۰ هزار نفر برآورد کرده بودند.

 

به گفته ناوی پیلای، خشونت در سوریه از سوی دولت و مخالفان شدت گرفته و نشان می‌دهد که دو طرف مرتکب "جنایت جنگی و به احتمال فراوان جنایت علیه بشریت" شده‌‌اند

همچنین روز گذشته فعالان سوریه فیلمی را منتشر کرده‌اند که حمله هواپیماهای جنگنده سوریه را به یک پمپ بنزین در اطراف دمشق نشان می‌دهد. مخالفان می‌گویند در این حمله ۷۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

 

رویترز می‌گوید به دلیل ممنوعیت دسترسی رسانه‌های بین‌المللی به دمشق نمی‌تواند صحت این فیلم را تأیید کند.

 

به گفته ناوی پیلای، خشونت در سوریه از سوی دولت و مخالفان شدت گرفته و نشان می‌دهد که دو طرف مرتکب "جنایت جنگی و به احتمال فراوان جنایت علیه بشریت" شده‌‌اند.

 

جنگ در سوریه به‌طور عمده بین شورشیان مسلمان و سنی‌مذهب در مقابل طرفداران بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است که از فرقه علوی است.

 

این خشونت‌ها از مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) آغاز شده و با وجود تلاش‌ها برای آتش‌بس بین نیروهای درگیر٬ همچنان ادامه دارد.

 

چند ماه پیش گروه‌های مخالف رژیم بشار اسد که در دوحه، پایتخت قطر، گردهم آمده بودند، ائتلاف جدیدی را راه‌اندازی کردند.

 

شورای مخالفان موسوم به "ائتلاف ملی نیروهای مخالف و انقلاب سوریه" و رهبر منتخب آن، معاذ الخطیب، قرار است مقدمات تشکیل شورای دولت انتقالی را  فراهم کند و  یک شورای نظامی تشکیل دهد تا از این طریق بتواند گروه‌های مختلف نظامی را به یکدیگر نزدیک‌تر کند.

 

ایده تشکیل دولت انتقالی برگرفته از تجربه شورای انتقالی لیبی است که در جریان قیام سال گذشته و در طول نبرد مخالفان با معمر قذافی رهبر این کشور شکل گرفته است.

 

 

Share