Share

یک مقام ارتش ایران از شکار دو پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین) آمریکایی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ خبر داد.

 

به گزارش شبکه پرس ‌تی‌وی، تلویزیون انگلیسی‌زبان جمهوری اسلامی ایران، امیر رستگاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران گفت: "دو هواپیمای RQ-11 به‌وسیله واحدهای پدافند هوایی نیروی دریایی ایران در اوت ۲۰۱۱ (شهریور ۱۳۹۰) و اکتبر ۲۰۱۲ (آبان ۱۳۹۱) شکار شدند."

 

به گفته وی "ارتش ایران هر دو پهپاد سرنگون‌شده را به صورت کامل رمزگشایی کرده‌ است."

 

رستگاری افزود: "این پهپادها توسط پدافند ارتش مورد اصابت و سرنگون شده است و در حال حاضر در مرکز تحقیقات ارتش در حال بررسی است."

 

پهپاد RQ-11 حدود ۱.۹ کیلوگرم وزن دارد و قادر است ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پرواز مداوم داشته باشد.

 

شعاع  پرواز این پهپاد هم تا حدود ۱۰ کیلومتر است. این پهپاد از طریق پرتاب دستی پرواز خود را آغاز می‌کند و سپس از راه دور هدایت می‌‌شود.

 

این پهپاد توسط ارتش آمریکا به‌طور عمده در کشورهای عراق و افغانستان به کار گرفته می‌شوند

این پهپاد توسط ارتش آمریکا به‌طور عمده در کشورهای عراق و افغانستان به کار گرفته می‌شوند.

 

سپاه پاسداران ایران نیز پیشتر از شکار دو پهپاد آمریکایی خبر داده بود.

 

نخستین بار سپاه اعلام کرد در چهارم دسامبر (۱۳ آذر ۱۳۹۰) توانسته یک پهپاد آمریکایی را در کاشمر و در فاصله ۲۲۵ کیلومتری مرز افغانستان توانستند به زمین بنشاند. آمریکا این خبر را تأیید کرد.

 

دومین بار نیز سپاه ۱۴ آذرماه امسال اعلام کرد یک پهپاد آمریکایی را که وارد حریم هوایی این کشور در خلیج فارس شده بود، "شکار کرده است." آمریکا پس از اعلام این خبر از سوی ایران شکار پهپاد توسط جمهوری اسلامی را رد کرد.

 

در همین حال محمد خزاعی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد  با ارسال نامه‌ای‌ به دبیرکل این سازمان و رئیس شورای امنیت، آمریکا را به فعالیت‌های "غیرقانونی و تحریک‌آمیز" در مناطق مرزی دریایی و هوایی ایران متهم کرد.

 

محمد خزاعی در نامه‌ خود خواستار هشدار سازمان ملل متحد به آمریکا برای دست کشیدن از فعالیت‌های غیرقانونی در مرزهای هوایی و دریایی ایران شد.

 

خزاعی در این نامه نوشت که در ماه اکتبر سال جاری، جنگنده‌های ناوگان دریایی آمریکا بارها در مناطق مرزی شهر بوشهر پرواز کرده و چندین بار وارد مرز هوایی ایران شده‌اند.

 

جمهوری اسلامی معتقد است پرواز هواپیماها در مناطق مرزی بوشهر احتمالا با هدف جمع‌آوری تصاویر از نیروگاه اتمی بوشهر بوده است.

 

 

Share