Share

در حالی که ایران در بحران تهیه دارو قرار دارد و حتی از هند دارو وارد می‌کند، محمدرضا رحیمی معاون اول محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران گفت مشکل دارویی در کشور وجود ندارد و هم‌اکنون ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود.

 

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رحیمی عصر روز گذشته، پنج‌شنبه ۱۴ دی‌ماه، در حاشیه بازدید از مراحل ساخت یک بیمارستان در شهر تنکابن از تشکیل کارگروهی در دولت با مسئولیت وزیر امور اقتصادی و دارایی برای تأمین کالاهای اساسی مردم در شرایط تحریم خبر داد و گفت: "هم‌اکنون نیازهای اساسی مردم تأمین شده و در این زمینه کمبود نداریم."

 

رحیمی با بیان این‌که به اندازه کافی دارو در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است، افزود: "هم‌اکنون داروهای مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود."

 

این در حالی است که سایت دارویی هندی فارمابیز، در گزارشی از ورود هند به بازار داروی ایران به علت تحریم‌ها و مسئله کمبود دارو در این کشور خبر داد.

 

عزت‌الله رشیدیان، فرمانده مرزبانی استان کردستان خبر داد که در مدت یک ماه اخیر ۳۷۵ هزار و ۲۰۰ قلم داروی قاچاق در مرز کشف شده است

منابع هندی گفته‌اند وزارت بهداشت ایران، به‌تازگی در جریان سفر یک هیئت هندی به تهران موافقت خود را با واردات ۲۸ نوع دارو شامل قرص، کپسول، محلول و مواد تزریقی از این کشور بیان کرده است.

 

هند در ماه دسامبر سال گذشته، به‌منظور افزایش فرصت‌های صادراتی دارویی به ایران، ۲۶ نماینده به تهران فرستاد و در نتیجه این سفر توافق‌هایی میان تهران و دهلی‌نو در زمینه واردات دارو صورت گرفت.

 

واردات کالای دارویی از هند در قبال دریافت ارز حاصل از فروش نفت ایران به هند، صورت می‌گیرد.

 

محصولات شرکت‌های هندی به پیشنهاد مقام‌های دارویی ایران از بازرسی معاف خواهند بود و تنها محصولات دارویی شرکت‌هایی که مجوز COPP (گواهی محصولات دارویی) دارند مورد بازرسی قرار خواهند گرفت.

 

در ماه‌های اخیر در شرایطی که بحران دارویی در ایران هر روز گسترش می‌یافت محصولات دارویی از کشور چین تأمین می‌شد اما به دلیل کیفیت پایین این مواد، واردات آن قطع شد.

 

موضوع واردات دارو از هند در حالی صورت می‌گیرد که ترخیص داروهای انبار شده در گمرک، سرانجام یک هفته پس از عزل مرضیه وحیددستجردی، وزیر بهداشت سابق به نتیجه رسید و قرار است دولت با تخصیص ارز مرجع، این داروها را از گمرک ترخیص کند.

 

از سوی دیگر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) امروز جمعه ۱۵ دی‌ماه به‌نقل از عزت‌الله رشیدیان، فرمانده مرزبانی استان کردستان خبر داد که در مدت یک ماه اخیر ۳۷۵ هزار و ۲۰۰ قلم داروی قاچاق در مرز کشف شده است.

 

جمهوری اسلامی ایران کمبود دارو و بحران کالاهای دارویی را ناشی از تحریم‌های کشورهای غربی علیه برنامه هسته‌ای خود می‌داند در حالی که کشورهای غربی تحریم دارو علیه ایران را رد کرده‌اند.

 

 

Share