Share

وزیر خارجه اوکراین درباره تعیین غرامت سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی نخستین دور مذاکرات خود را با هیئت ایرانی برگزار کرد. او پس از این دیدار گفت اوکراین تمام تلاش خود را خواهد کرد که بیشترین غرامت را بگیرد.

هواپیمای مسافربری شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد ۱۸ دی ماه سال گذشته هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد. تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند.

دمیترو کولِبا، وزیر امور خارجه اوکراین، پنج‌شنبه ۹ مرداد / ۳۰ ژوئیه پس از نشست خود با هیئت ایرانی در کی‌یف گفت «اوکراین تمام تلاش خود را برای دریافت بیشترین غرامت خواهد کرد» اما مذاکرات با ایران آسان نخواهد بود.

هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین، بامداد ۱۸ دی ماه سال گذشته پس از برخاستن از فرودگاه بین‌المللی خمینی تهران به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین از سوی پدافند هوایی سپاه پاسداران هدف قرار گرفت و سرنگون شد.

در جریان این رویداد تمامی ۱۷۶ سرنشین این هواپیما کشته شدند. دست‌کم ۱۳۹ نفر از مسافران هواپیما ایرانی و ۵۷ نفر از آن‌ها ایرانی-کانادایی بودند. مقامات جمهوری اسلامی پس از سه روز کتمان حقیقت ماجرا، در نهایت روز ۲۱ دی ماه به شلیک موشک پدافندی سپاه پاسداران به سوی این هواپیما به دلیل «خطای انسانی» اعتراف کردند.

دمیترو کولِبا در بیانیه‌ای که از سوی وزارت خارجه اوکراین پس از دیدار با هیئت ایرانی منتشر شد افزود:

«ما به عدالت دست خواهیم یافت، مهم نیست چقدر وقت و تلاش لازم داشته باشد.»

به‌گفته کولِبا، جزئیات بیشتر مذاکرات با هیئت ایرانی در روز جمعه آینده اعلام خواهد شد.

وزیر خارجه اوکراین همچنین گفت اوکراین در این مذاکرات کشورهایی را که شهروندان آن‌ها در جریان سقوط هواپیما جان خود را از دست داده‌اند نمایندگی می‌کند.

هیئت ایرانی به سرپرستی محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت امور خارجه ایران روز گذشته چهارشنبه ۸ مرداد / ۲۹ ژوئیه وارد کی‌یف شد.

جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی از ایران به پاریس ارسال شده است. کتی فاکس، مدیر دفتر ملی ایمنی حمل و نقل کانادا روز سه‌شنبه ۷ مرداد / ۲۸ ژوئیه، اعلام کرده بود رمزگشایی و استخراج اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی در روز ۲ مرداد / ۲۳ ژوئیه پایان یافته است و اطلاعات به دست آمده از آن حاوی جزئیاتی از گفت‌وگوهای ضبط شده خلبان‌ها، صداهای داخل هواپیما و همین‌طور داده‌های پرواز است.

کتی فاکس از ایران خواست تا اطلاعات به‌دست آمده از جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر کند.

این در حالی‌ است که عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران دوشنبه ۶ مرداد / ۲۷ ژوئیه اعلام کرده بود که فرانسه حق ندارد اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیما را منتشر کند یا به دولت دیگری بدهد.

تلاش دولت ایران تاکنون این بوده است که مسائل مربوط به چگونگی سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی تا حد ممکن پنهان بماند.

بیشتر بخوانید:

Share