Share

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران که در سفر هند به‌سر‌می‌برد اعلام کرد ایران مذاکرات ماه ژانویه با گروه ۱+۵ را پذیرفته است اما زمان و مکان این گفت‌وگوها هنوز تعیین نشده است.

 

رویترز، امروز جمعه ۱۵ دی‌ماه (چهارم ژانویه) از دهلی نو گزارش داد، سعید جلیلی در دیدار خود از هند گفت: "ما مذاکراتی را که برای ماه ژانویه تعیین شده بود پذیرفتیم اما هنوز جزئیات آن نهایی نشده است."

 

بنا به این گزارش مایکل مان، از سخنگویان کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز تأکید کرده که هنوز هیچ تاریخی برای دور آینده گفت‌وگوها مشخص نشده است.

 

وی گفت: "مقامات بلندپایه ایران و اتحادیه اروپا روز ۳۱ دسامبر در مورد مذاکرات آینده گفت‌وگو کردند و به‌زودی این مذاکرات برگزار خواهد شد."

 

آخرین گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان، شش ماه پیش در مسکو برگزار شد.

 

مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون: مقامات بلندپایه ایران و اتحادیه اروپا روز ۳۱ دسامبر در مورد مذاکرات آینده گفت‌وگو کردند و به‌زودی این مذاکرات برگزار خواهد شد

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) نوشته سعید جلیلی در نشست رسانه‌ای خود در دهلی نو گفته است ایران در مذاکرات مسکو پنج محور پیشنهادی ارائه داده است.

 

جلیلی افزوده است: "[آن‌ها] گفتند، پیشنهادها سازنده است و قرار شد مطالعه کنند و پاسخ بدهند ولی اکنون شش ماه تأخیر داشته‌اند."

 

جلیلی ضمن استقبال از بازگشت گروه ۱+۵ به گفت‌وگوها گفت: "امیدواریم با استفاده از تجارب گذشته و تکرار نکردن اشتباهات قبل، آنان این بار با رویکرد سازنده وارد گفت‌وگوها شوند."

 

گروه ۱+۵ از ماه آوریل سال گذشته تاکنون سه دور مذاکره با جمهوری اسلامی ایران داشته‌اند که تاکنون حاصلی در بر نداشته است.

 

آن‌ها معتقدند ایران تحت پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند در راه دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

 

با این حال تاکنون هیچ کدام از طرفین نتوانسته‌اند چرخه مذاکرات را بشکنند چرا که با چنین اقدامی احتمال حمله نظامی اسرائیل به ایران را هموار می‌سازند، موضوعی که می‌تواند خاورمیانه را با تنش تازه‌ای روبه‌رو سازد.

 

ایران از سوی دیگر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز بر سر برنامه هسته‌ای خود در حال مذاکره است.

 

سه هفته پیش، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور جدید مذاکرات این کشور با آزانس را چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانویه ۲۰۱۳) اعلام کرد.

 

هرمان ناکارتس، رئیس این هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایران روز جمعه ۲۴ آذرماه (۱۴ دسامبر) گفت پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده است.

 

ناکارتس همچنین گفت: "ما انتظار داریم در مذاکرات ۱۶ ژانویه بر روی رویکردی ساختاری به نتیجه برسیم و در گام‌های بلند بعدی آن را به‌مورد اجرا گذاریم."

 

 

Share