Share

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان و کوین مک‌کارتی، رهبر اقلیت در سنای آمریکا پیشنهاد دونالد ترامپ برای به تعویق انداختن برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را با این استدلال رد کردند که تعویق انتخابات در حیطه اختیارات رئیس جمهوری نیست بلکه در کنگره آمریکا می‌بایست به تصویب برسد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا

 دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه ۳۰ ژوئیه/ ۹ مرداد در پیامی در توییتر نوشته بود:

«با برگزاری انتخابات به صورت پستی (نه رأی‌گیری غیابی که خوب است)، انتخابات ۲۰۲۰، نادرست‌ترین و متقلبانه‌ترین انتخابات در تاریخ خواهد بود. شرم بزرگی برای ایالات متحده به بار خواهد آورد. انتخابات را تا روزی که مردم بتوانند به صورت مناسب، سالم و ایمن رأی بدهند به تأخیر بیندازیم؟»

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای آمریکا در مخالفت با پیشنهاد ترامپ برای به تعویق انداختن انتخابات، در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت:

«هرگز در تاریخ آمریکا، در طی همه جنگ‌ها، بحران‌های اقتصادی و حتی در جنگ داخلی انتخابات به تعویق نیفتاد. ما راهی پیدا می‌کنیم که سوم نوامبر، انتخابات برگزار شود.»

لیندسی گراهام از طرفداران ترامپ در سنای آمریکا هم با به تعویق انداختن انتخابات مخالفت کرد.

به سبب همه‌گیری ویروس کرونا در آمریکا برخی از ایالت‌ها مایل‌اند انتخابات را به شکل رأی‌گیری پستی برگزار کنند. ترامپ اما می‌گوید رأی‌گیری پستی منجر به تقلب می‌شود. رئیس جمهوری آمریکا در پیام تازه‌ای در توییتر نوشت:

«باید نتیجه انتخابات را شب انتخابات بدانیم، نه روزها، ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد.»

سازمان «مپ‌لایت» در گزارشی عواملی را که ممکن است بر انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اثر بگذارند بررسی کرده است. بر این اساس همه‌گیری بیماری کووید-۱۹، تلاش‌های دونالد ترامپ برای اعتبارزدایی از رأی‌دهی پستی، امتناع کاندیدها از پذیرش نتیجه انتخابات از عوامل نگران‌کننده در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هستند.  

بیشتر بخوانید:

Share