Share

محمود علوی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران شامگاه شنبه ۱۱ مرداد در یک برنامه تلویزیونی گفت که شارمهد از اعضای «انجمن پادشاهی ایران» در داخل کشور دستگیر شده است. او همچنین قتل محمدرضا کلاهی در هلند را «مرموز» توصیف کرد.

محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی- عکس: آرشیو

محمود علوی، که یک روز پس از اعلام خبر دستگیری جمشید شارمهد، از اعضای «انجمن پادشاهی ایران» در شبکه دو تلویزیون حکومتی حاضر شده بود، دستگیری شارمهد را آنچه که «اولین عملیات پیچیده جمهوری اسلامی به معاندین» خواند، ندانست و گفت: «[وزارت اطلاعات] قبلا هم از این اقدامات زیاد داشته است».

او بدون اینکه جزئیات دستگیری مسئول «رادیو تندر» را بیان کند، محل دستگیری او را به صورت تلویحی ایران اعلام کرد و افزود: «هنوز هم که هنوز است برخی از اینها باورشان این نیست که ایشان در ایران دستگیر شده و در ایران در اختیار سرویس اطلاعاتی قرار گرفته است بلکه خیال می کنند که ایشان در خارج از کشور است و عکس ها هم مربوط به خارج است».

وزارت اطلاعات ایران روز گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که شارمهد را در «یک عملیات پیچیده» دستگیر کرده است. تلویزیون دولتی و خبرگزاری قوه قضاییه هم ویدئو کوتاهی از فرد بازداشت شده منتشر کردند.

علوی در بخش دیگری از اظهاراتش به کشته شدن محمدرضا کلاهی که ۲۴ آذر ۱۳۹۴ در شهر آلمره هلند به قتل رسید، اشاره و کشته شدن او را «مرموز» توصیف کرد و گفت: «او ۳۰ سال با هویت جعلی در هلند زندگی می‌کرد تا این‌که به طور مرموزی از پا درآمد و کشته شد».

کلاهی به بمب‌گذاری در دفتر حزب جمهوری اسلامی که به کشته شدن چندین تن از مقام‌های ارشد جمهوری اسلامی انجامید، متهم بود. مقام‌های قضایی هلند ابتدا نهادهای امنیتی ایران را به دست داشتن در قتل کلاهی و حمایت از آمر قتل او متهم کردند اما در نهایت اعلام کردند موفق به یافتن ارتباطی میان فرد سازمان‌دهنده قتل محمدرضا کلاهی و حکومت ایران نشدند. با این وجود مقام‌های ایران به صورت غیرمستقیم قتل او را از اقدامات امنیتی و انتقام‌جویانه خود می‌دانند.

در همین زمینه:

Share