Share

روزنامه  کیهان چاپ تهران به نصب مجسمه "هیچ" یکی از معروف‌ترین آثار پرویز تناولی، مجسمه‌ساز ایرانی در کاخ نیاوران اعتراض کرد.

 

روزنامه کیهان چاپ تهران امروز دوشنبه ۱۸ دی‌ماه، در واکنش به نصب مجسمه "هیچ" یکی از معروف‌ترین آثار پرویز تناولی، مجسمه‌ساز مطرح ایرانی در کاخ نیاوران تهران، این اثر را حاصل "تراوشات پوچ‌گرایانه و ضداخلاقی" تناولی و از نمادهای "پوچ‌گرایی در عرصه هنرهای تجسمی" دانست که بار دیگر در یکی از مراکز فرهنگی دولتی به نمایش درآمده است.

 

این روزنامه، تناولی را یکی از هنرمندان "به‌اصطلاح وابسته به دربار پهلوی" عنوان کرده است.

 

این روزنامه نزدیک به نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران افزوده است، "آثار ضد دینی تناولی پیش از انقلاب تا حدی وقاحت داشت که حتی نشریات شبه‌روشنفکری آن زمان نیز نوشتند: خوب شد مردم به نمایشگاه این مجسمه‌ساز نیامدند و ندیدند که چه آثار ضداخلاقی به نمایش درآمده است."

 

اثر حجمی پرویز تناولی با عنوان "هیچ" از جنس برنز روز گذشته در موزه کتابخانه سلطنتی مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در برابر دید علاقه‌مندان قرار گرفت.

 

پرویز تناولی: آغاز ساخت "هیچ" همراه با یک نگاه اعتراضی بود، زیرا محیط آن روزگار به دلم نمی‌نشست

"هیچ" که حاصل بیش از چهار دهه تجربه و اندیشه این هنرمند معاصر است، یکی از معروف‌ترین و محبوب‌ترین مجموعه مجسمه‌های وی به‌شمار می‌رود.

 

وی درباره اجرای آثار "هیچ" خود گفته است: "آغاز ساخت «هیچ» همراه با یک نگاه اعتراضی بود، زیرا محیط آن روزگار به دلم نمی‌نشست، گالری‌ها متاع دسته دوم غرب را عرضه می‌کردند و کار هنرمندانی را به نمایش می‌گذاشتند که مفتخر به نمایش هنر غربی بودند، آن هم بعد از ۵۰ سال."

 

به گفته این هنرمند، "در نهایت فکر کردم که یک کلمه را انتخاب کنم و زیبایی آن را نشان دهم. به نوعی می‌خواستم در مقابل آن خطوط، بُعد ایجاد کنم و یک کار سه‌بعدی ارائه کنم تا این مجسمه جایگزین آثار آن روزگار شود. تازه از ایتالیا برگشته بودم. ناراضی بودم و احساس می‌کردم فرهنگ آن‌جا را با خودم آورد‌ه‌ام در حالی که نمی‌خواستم یک ایتالیایی درجه دو باشم که به کشور خود بازگشته است."

 

روزنامه کیهان در حالی نسبت به نمایش یکی از معروف‌ترین مجموعه مجسمه‌های پرویز تناولی انتقاد کرده است که تارنمای روزنامه شرق در روزهای پایانی خردادماه جاری از ناپدید شدن یکی از آثار این هنرمند در محوطه اصلی کاخ نیاوران تهران خبر داد.

 

این روزنامه در آن زمان نوشت، تمامی اجزای یکی از مجسمه‌های مربوط به سال ۱۳۴۱ اثر پرویز تناولی، مجسمه‌ساز، نقاش و پژوهشگر ایرانی نصب شده در محوطه اصلی کاخ نیاوران تهران ناپدید شده و از آن مجسمه، تنها یک پایه برجای مانده است و از سرنوشت بقیه اجزای این مجسمه خبری نیست.

 

پرویز تناولی آن زمان در اعتراض به حرکت غیرفرهنگی عاملان این واقعه گفت: "آسیب به این مجسمه کاملاً آشکار است. معلوم نیست مسئولان دست‌اندرکار چه پاسخ و اظهارنظری در این‌باره خواهند داشت؟"

 

وی، آبان‌ماه سال گذشته نیز از وضعیت نگهداری غیراستاندارد هفت مجسمه خود در موزه امام علی ابراز نارضایتی کرده بود.

 

هم‌اکنون، قفل‌های مجسمه "فرهاد قفل‌زن" یکی دیگر از آثار تناولی موجود در محوطه تئاتر شهر به‌وسیله رهگذران، کنده‌ شده و این مجسمه از شکل نخستین خارج شده‌ است.

 

روزنامه کیهان چاپ تهران در چند سال اخیر با انتشار مطالبی، انتقادهای تندی نسبت به برخی از فیلمسازان، بازیگران سینما و نیز برگزاری جشن سینمای ایران و دیگر جشنواره‌های هنری داشته است.

 

 

Share