Share

وزارت کشور افغانستان اعلام کرد که در جریان سه روز آتش‌بس به مناسبت عید قربان، گروه طالبان ۲۰ غیرنظامی را کشته و ۴۰ غیرنظامی را زخمی کرده‌اند.

درگیری‌های نظامی در افغانستان ـ عکس از آرشیو

طارق آرین، سخنگوی وزارت کشور افغانستان دوشنبه ۱۳ مرداد / ۳ ژوئیه ضمن اعلام این خبر گفت افراد گروه طالبان در سه روز گذشته در ۳۸ مورد آتش‌بس را نقض کرده و برخلاف تعهدات‌ خود عمل کرده‌اند.

آرین گفت:

«طالبان بارها توافق کاهش خشونت را نقض کرده‌اند. کشتار مردم و حملات در دوره‌ کاهش خشونت، در آتش‌بس عید سعید فطر و نیز سه روز عید قربان نشان‌دهنده‌ عدم پایبندی این گروه به آن‌چه می‌گوید است.»

سخنگوی وزارت کشور افغانستان نگفت که طالبان در کدام ولایت‌ها آتش‌بس را نقض کرده‌، با این حال در سه روز آتش‌بس گزارش‌هایی منتشر شدند که براساس آن‌ها، بر اثر انفجار مین‌های کنار جاده‌ای در ولایت‌های قندهار، غزنی، ارزگان، هلمند و هرات که طالبان مسئول آن‌ها دانسته شدند، چندین غیرنظامی کشته شدند.

طالبان تا کنون در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

طالبان آتش‌بس سه روزه را از روز جمعه ۱۰ مرداد / ۳۱ ژوئیه به‌مناسبت عید قربان آغاز کردند. این آتش‌بس ساعت دو بامداد دوشنبه منقضی شد.

شامگاه یکشنبه ۱۲ مرداد / ۲ ژوئیه نیروهای گروه «دولت اسلامی» (داعش) به زندان جلال‌آباد در شرق افغانستان حمله کردند که این حمله تا بعد از ظهر دوشنبه ۱۳ مرداد / ۳ اوت همچنان ادامه داشت. ۲۳ نفر در جریان این حمله کشته و ۴۳ نفر زخمی شدند.

سهیل شاهین، سخنگوی سیاسی طالبان در این‌باره به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این گروه در حمله جلال‌آباد مشارکت نداشته است. او همچنین گفت: «ما توافق آتش‌بس داریم و در هیچ یک از این حملات در هیچ کجای کشور شرکت نداشته‌ایم.»

بیشتر بخوانید:

Share