Share

در مناطق جنوبی ایران اعتصابات کارگران نفت، گاز و پتروشیمی ادامه دارد و در حال گسترش است. این بزرگترین اعتصاب کارگرى در چهار دهه اخیر محسوب می‌شود و هزاران کارگر در آن شرکت دارند.

اعتصاب کارگران نفت، گاز و پتروشیمی در ۴ استان کشور ـ مرداد ۱۳۹۹- عکس از آرشیو

براساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، کارگران و کارکنان پتروشیمی‌های پارسیان، سپهر لامرد در استان فارس و کنگان و شرکت اکسیر در فاز ۱۳ اسلکه تنبک در استان بوشهر، دوشنبه ۱۳مرداد برای سومین روز متوالی دست از کار کشیدند و در محوطه کار خود تجمع کردند.

همچنین گزارش شده است که کارگران پالایشگاه نفت سنگین قشم در استان هرمزگان، پالایشگاه آبادان و پالایشگاه یا ‌شرکت آتروپارت در جفیر خوزستان نیز در اعتراض به مشکلات معیشتی و  پایین بودن دستمزدهای‌شان به اعتصاب خود ادامه داده‌اند.

این یکی از بزرگترین اعتصابات کارگرى در چهار دهه اخیر به‌شمار می‌رود و گفته می‌شود که بیش از ۱۰ هزار کارگر در آن‌ها شرکت دارند.

کارگران معترض خواستار تأمین امنیت شغلی، لغو قراردادهای سفید امضاء، پرداخت دستمزدهای معوقه و همچنین افزایش سطح دستمزدهای خود هستند.

حقوق کارگران پیمانی در این مناطق که براساس پروژه‌ و با قرارداد موقت و یا بدون قرارداد کار می‌کنند همواره دیر پرداخت می‌شود. آن‌ها با دستمزدهای ناچیز، بدون مزایا هر روز بیش ۱۲ ساعت بدون استراحت در گرمای شدید بالای ۵۰ درجه کار می‌کنند. کارگران خواهان تغییر شرایط کاری در این مناطق اقتصادی هستند.

موج اعتصاب در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی در جنوب ایران از روز شنبه ۱۱ مرداد شکل گرفته است. اعتصاب در پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان و پتروشیمی لامرد، پالایشگاه نفت سنگین قشم، پترو پالایش کنگان و پالایشگاه فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی کنگان آغاز شد و روز یکشنبه ۱۲ مرداد، در دومین روز اعتصاب کارگران فاز ۱۴ شرکت‌ ای‌جی و جم ۲ نیز به آن پیوستند.

این اعتراضات در ۴ استان کشور به‌شکل همزمان به پیش می‌رود.

اعتراضات کارگران پالایشگاه‌های نفت و گاز و پتروشیمی گامی در جهت سراسری شدن اعتراضات کارگری ارزیابی شده است. ادامه این اعتصابات می‌تواند به اختلال در صادرات پتروشیمی و گاز و کمبودهای بحران‌زا در رفع نیازهای داخلی منجر شود.

بیشتر بخوانید:

Share