Share

ارتش اسرائیل اعلام کرد جنگنده‌های این کشور شامگاه دوشنبه ۳ ژوئیه / ۱۳ مرداد برخی نقاط سوریه را هدف بمباران‌های هوایی قرار دادند. سامانه پدافند هوایی ارتش سوریه نیز فعال شد. این حملات تقریباً ۲۴ ساعت بعد از آنکه ارتش اسرائیل ادعا کرد یک گروه چهار نفره مواد منفجره در بلندی‌های جولان در مرز مشترک با اسرائیل کار گذاشته‌اند انجام شد.

۲۵ اوت ۲۰۱۹: حمله جنگنده‌های اسرائیلی به سوریه (عکس: آرشیو)
۲۵ اوت ۲۰۱۹: حمله جنگنده‌های اسرائیلی به سوریه (عکس: آرشیو)

به گزارش آسوشیتدپرس جنگنده‌های اسرائیلی برخی پست‌های دیده‌بانی، سیستم‌های جمع‌آوری اطلاعات، مواضع پدافند هوایی و یک مرکز فرماندهی عملیات ارتش سوریه را بمباران کردند. در بیانیه ارتش اسرائیل آمده است:

«نیروهای دفاعی اسرائیل دولت سوریه را مسئول هرگونه فعالیتی می‌داند که روی زمین انجام شود و همچنان با هرگونه فعالیتی که حاکمیت و استقلال اسرائیل را نقض کند مقابله خواهد کرد.»

https://twitter.com/abbaszahid24/status/1290392414746681344

در این بیانیه گفته شده که بمباران مواضع ارتش سوریه در پاسخ به رویدادهای نیمه شب یکشنبه گذشته انجام شد. در آن زمان ارتش اسرائیل با انتشار فیلمی ادعا کرد که یک گروه چهار نفره در تلاش بودند در بلندی‌های جولان در کنار فنس‌های مرز مشترک بمب‌گذاری کنند. ظاهراً سلاح‌هایی و یک کیف حاوی مواد منفجره در چند متری حصار مرزی نیز کشف شده است. ارتش اسرائیل با هلیکوپتر و همینطور با هواپیماهای جنگنده گروه چهار نفره را هدف قرار داد. همه اعضای این گروه در مرز با اسرائیل در این حمله جان خود را از دست دادند.

یک شب قبل از آن هم ارتش اسرائیل اعلام کرد برخی مواضع حماس در جنوب را در پاسخ به تیراندازی در مرز هدف قرار داده است. این درگیری اما کشته و مجروح به جای نگذاشت.

بمباران شعبا

تنش بین اسرائیل و سوریه بعد از بمباران مواضع حزب‌الله در سوریه که به کشته شدن یک فرمانده ارشد حرب‌الله لبنان انجامید بالا گرفت. حزب‌الله لبنان اعلام کرد که انتقام می‌گیرد. ارتش اسرائیل هم در مرزهای شمالی خود به حالت آماده‌باش درآمد. بنا به ادعای ارتش اسرائیل عبور شبه‌نظامیان از خط آبی در مرز اسرائیل با لبنان سبب تبادل آتش بین طرفین شد. حزب‌الله لبنان اما با انتشار بیانیه‌ای عبور از خط آبی را تکذیب کرد. این درگیری در منطقه زراعی شعبا اتفاق افتاد. ارتش اسرائیل از ساکنان مزارع شعبا خواست خانه‌های خود را ترک نکنند. کشت و زرع در این منطقه تعطیل اعلام شد و جاده‌های اصلی را هم ارتش اسرائیل مسدود کرد.

اسرائیل در هفته‌ها و ماه‌های گذشته مناطقی در سوریه و همینطور اهداف استراتژیک مانند انبارهای سلاح و مواضع پدافند هوایی را با هدف عقب‌نشینی نیروهای سپاه قدس و متحدانشان از سوریه هدف قرار داده است. صبح سه‌شنبه هاآرتص بدون نام بردن از منبع ادعا کرد که اقدام بمب‌گذاری در مرز جولان ممکن است در واکنش به حملات هوایی جنگنده‌های اسرائیلی به پایگاه‌های سپاه قدس و حزب‌الله لبنان در سوریه انجام شده باشد.

بیشتر بخوانید:

Share