Share

وزارت بهداشت برای برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم دستورالعملی تدوین کرد. علیرضا رئیسی شامگاه دوشنبه ۱۳ مرداد این دستورالعمل را در جلسه‌ای به واعظان و مداحان پیشنهاد داد. بر اساس این دستورالعمل در ایام محرم تفاوتی بین شهرهای سفید و قرمز وجود ندارد بلکه همه شهرهای ایران قرمز محسوب می‌شود. هنوز معلوم نیست مداحان با پیشنهادهای وزارت بهداشت موافقت کرده باشند.  

مراسم محرم در بازار تهران

سرکردگان مداحی از پذیرفتن محدودیت‌های اجتماعی به ویژه در ماه محرم خودداری می‌کنند. حجت‌الاسلام محمد قمی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی جمعه ۱۰ مرداد در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفته بود «تأمین سلامت مردم در هیأت‌های مذهبی ماه محرم و صفر، هدف و خط قرمز ما است.»   سعید نمکی، وزیر بهداشت جلسه مشترکی با سرکردگان دار و دسته مداحان برگزار کرد. حاصل این جلسه این بود که اختیار برگزاری مراسم محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مداحان سپرده شد. اکنون وزارت بهداشت دستورالعملی را به جامعه مداحان پیشنهاد داده است.

بر اساس توصیه‌های وزارت بهداشت در ایام محرم بهتر است دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز برگزار شود و فاصله هر فرد با نفر کناردستی از هر طرف یک و نیم متر باشد. در صورت اضطرار، در محیط‌های بسته، مراسم با یک چهارم ظرفیت مکان برگزار شود و عزاداران از طبل و سنج و دمام استفاده نکنند.

وزارت بهداشت همچنین توصیه کرده است عزاداران ماسک بزنند و از زنجیرهای شخصی استفاده کنند.

بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت مداحان هنوز با محدودیت در برگزاری مراسم عزادارای در محیط‌های سربسته موافقت نکرده‌اند.

 در ایران با ۸۴ میلیون نفر جمعیت، ۱۳۰ هزار تخت بیمارستانی برای درمان بیماران وجود دارد. در چنین شرایطی برگزاری مراسم محرم قطعاً ظرفیت‌های بیمارستانی را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. ممکن است عده‌ای از مبتلایان پشت درهای بیمارستان‌های کشور بمانند و به این ترتیب تعداد فوتی‌ها جهش کند. خستگی و فرسودگی کادر درمان هم یکی از مشکلات است. هفته گذشته ایرج حریرچی و علیرضا رئیسی معاونان وزارت بهداشت در گفت‌وگوهای جداگانه‌ای رسماً اعلام کرده بودند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم محرم عملاً میسر نیست.

با این حال علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی جمعه ۱۱ مرداد در سخنانی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، بر ضرورت برگزاری مراسم محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد.

بر اساس آمار ارسال‌شده برای زمانه، تا ۱۵ تیر سال جاری، ۳۵ هزار و ۳۴۴ نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایران فوت کردند. شمار مبتلایان نیز ۳۹۳ هزار و ۸۴۱ تن بوده است. وزارت بهداشت اما ۱۵ تیر شمار کل مبتلایان را ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ تن و شمار فوت‌شدگان را ۱۱ هزار و ۵۷۱ تن اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

Share