Share

کیفرخواست مهدی هاشمی رفسنجانی فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت با ۱۲ اتهام صادر شد.

 

به گزارش تارنمای رسمی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی روز چهارشنبه ۲۰ دی گفت: "این کیفرخواست مشتمل بر ۱۲۵ صفحه با ۱۲ عنوان اتهامی است."

 

دادستان تهران جزئیات بیشتری درباره این پرونده و اتهامات مهدی هاشمی اعلام نکرده است.

 

مهدی هاشمی که پس از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۸۸ در خارج از ایران مقیم شده بود، پس از بازگشت به تهران، روز سوم مهر ۱۳۹۱ بازداشت شد. وی شامگاه یکشنبه ۲۶ آذر پس از حدود سه ماه حبس از زندان آزاد شد.

 

برخی منابع اتهامات مهدی هاشمی را "مالی و امنیتی" اعلام کرده‌اند.

 

محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی رفسنجانی: در پرونده‌ای که در دادگاه علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، خبرنگاران حق ندارند اسم متهم یا ویژگی مربوط به متهم را اعلام کنند، حال این‌که به چه دلیل دادستانی بیانیه داده است، اطلاع ندارم و دادستانی باید توضیح دهد

به دنبال اظهارات دادستان تهران درباره پرونده مهدی هاشمی، محمود علی‌زاده طباطبایی، وکیل مهدی هاشمی رفسنجانی به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "تبصره ماده ۱۸۸ قانون آئین دادرسی کیفری، اعلام می‌کند حتی در پرونده‌ای که در دادگاه علنی مورد رسیدگی قرار می‌گیرد، خبرنگاران حق ندارند اسم متهم یا ویژگی مربوط به متهم را اعلام کنند، حال این‌که به چه دلیل دادستانی بیانیه داده است، اطلاع ندارم و دادستانی باید توضیح دهد."

 

وی افزود: "من با مهدی هاشمی صحبت کردم، او هم از این اتفاق خبر ندارد."

 

آزادی مهدی هاشمی رفسنجانی در حالی صورت گرفت که چند روز پیش از آن، مکالمات تلفنی وی با نیک‌آهنگ کوثر، کارتونیست و روزنامه‌نگار منتشر شده بود.

 

در این مکالمات که معلوم نیست توسط چه کسی انتشار بیرونی یافته، مهدی هاشمی در مورد مسائل سیاسی ایران اظهارنظر می‌کند.

 

گفته می‌شد انتشار این مکالمات ممکن است وی را در زندان با مشکلات تازه‌ای مواجه سازد. خانواده هاشمی این مکالمات را جعلی عنوان کرده‌اند.

 

در همین حال یک روز پیش از بازگشت مهدی هاشمی به ایران، فائزه هاشمی رفسنجانی، فعال سیاسی و فرزند دیگر اکبر هاشمی رفسنجانی شامگاه شنبه، یکم مهر در منزل شخصی خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

 

دلیل بازداشت فائزه هاشمی اجرای حکم محکومیت شش ماهه وی اعلام شده است. این محکومیت به دلیل مصاحبه وی با تارنمای روزآنلاین است که در آن حاکمان ایران را "اراذل و اوباش" توصیف کرده بود.

 

 

Share