Share

به گفته یک مقام مسئول در پلیس ایران، پنج تن به اتهام "تولید موسیقی غیرمجاز و زیرزمینی برای خوانندگان لس‌آنجلسی و شبکه‌های ماهواره‌ای" بازداشت شدند.

 

صادق رضادوست، معاون اجتماعی پلیس امنیت عمومی نیروی انتظامی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت مأموران پلیس روز سه‌شنبه با هماهنگی مقامات قضایی، پنج تن را به اتهام تهیه و تولید "موسیقی غیرمجاز و زیرزمینی برای خوانندگان لس‌آنجلسی" و "در ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای معاند" بازداشت کردند.

 

وی افزود: "این افراد به همراه آلات و ادوات جرم، پس از دستگیری به مراجع قضایی معرفی شدند."

 

روز گذشته سعید جابری انصاری، دبیر ستاد حمایت و صیانت از آثار فرهنگی و هنری، در گفت‌و‌گو با باشگاه خبرنگاران جوان، سیاست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را "حمایت از هنرمندان عرصه موسیقی، حمایت از سرمایه‌گذاری‌های این عرصه و شناسایی و برخورد با استودیوهای غیرمجاز در ایران" دانست.

 

وی افزود: "درصدد هستیم تا از فعالیت استودیوهایی که به‌صورت غیرمجاز فعالیت و محصولات فرهنگی غیرمجازی تولید می‌کنند و گاه در شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شوند جلوگیری کنیم."

 

مسئولان نیروی انتظامی ایران در طول سال‌های اخیر با استودیوهای موسیقی غیرمجاز و زیرزمینی، برگزاری کنسرت‌های زیرزمینی و همکاری برخی خوانندگان با شرکت‌های موسیقی خارجی برخورد می‌کنند

جابری انصاری از شناسایی یک استودیو با همکاری پلیس اطلاعات و امنیت عمومی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ و پلیس امنیت اخلاقی خبر داد و گفت: "این استودیو چند ماه به‌صورت غیرمجاز فعالیت می‌کرد حتی کلاس تست صدا و موسیقی نیز در این مجموعه دایر شده بود و آثاری نیز تولید و پخش کرد."

 

به گفته این مقام مسئول، برخی از موضوعات تولید شده در استودیوهای غیرمجاز برخلاف ارزش‌ها و اصول اساسی اسلام و انقلاب ایران است.

 

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران نیز در آذرماه سال جاری اعلام کرد ۲۸ نفر که برخی از آن‌ها در کار دوبله و ترجمه بودند، در ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای خارج از کشور دستگیر شدند.

 

از سوی دیگر باشگاه خبرنگاران در همین رابطه به نقل از "یک منبع آگاه" که نام وی منتشر نشد از شناسایی شبکه گسترده‌ای از مجموع چندین استودیوی زیرزمینی خبر داد.

 

این "منبع خبری" گفته بود این استودیو‌ها "مروج ابتذال و مرتبط با شبکه‌های ماهواره‌ای بیگانه، ضدانقلاب، مارک‌دار، وابسته به سرویس‌های جاسوسی دشمنان و مرتبط با بهائیان" بوده‌اند.

 

در روزهای پایانی خردادماه سال جاری نیز خبرگزاری فارس به نقل از علی یلی، رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) خراسان شمالی نوشت، کار‌شناسان فتا هنگام رصد فضای مجازی، تبلیغات در مورد را‌ه‌اندازی استودیو و ساخت موسیقی به صورت غیرمجاز و همچنین عوامل این اقدام را شناسایی کردند.

 

مسئولان نیروی انتظامی ایران در طول سال‌های اخیر با استودیوهای موسیقی غیرمجاز و زیرزمینی، برگزاری کنسرت‌های زیرزمینی و همکاری برخی خوانندگان با شرکت‌های موسیقی خارجی برخورد می‌کنند.

 

در ایران همچنین چندین سال است که استفاده از تجهیزات ماهواره‌ای جرم قلمداد می‌شود و پلیس ایران نیز هرچند وقت یک‌بار اقدام به جمع‌آوری آنتن‌های ماهواره‌ای می‌کند.

 

برنامه‌های شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان که از طریق گیرنده‌های ماهواره‌ای و دستگاه‌های دیجیتال دریافت می‌شوند به‌عنوان رقیب اصلی شبکه‌های داخلی تلویزیونی دولتی ایران به‌شمار می‌روند که به گفته مخالفان حکومت ایران محدودیت‌های شدید در آن‌ها موجب روی‌آوری مردم به سوی شبکه‌های ماهواره‌ای شده است.

 

 

Share