Share

فتح‌الله حسینی، نماینده قصرشیرین، سرپل ذهاب و گیلان‌غرب نرخ بیکاری استان کرمانشاه را بیش از ۳۰ درصد عنوان کرد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، امروز جمعه ۲۲ دی‌ماه، فتح‌الله حسینی، نماینده مجلس ایران گفت: "طبق بررسی‌های صورت گرفته، کرمانشاه از لحاظ بالا بودن نرخ بیکاری جز پنج استان اول در کشور است."

 

وی با اشاره به این‌که نقاط مرزی استان کرمانشاه دارای نرخ بیکاری بالاتری هستند، گفت: "شهرهای حوزه انتخابیه‌ام از نظر آمار بیکاری با مرکز استان فاصله زیادی دارند."

 

وی گفت در سفر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور ایران به این استان، مشکل اشتغال در استان مطرح شد اما هنوز اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

 

فتح‌الله حسینی افزود: "متأسفانه وعده رئیس‌جمهور در مورد ایجاد ۵ / ۲  میلیون فرصت شغلی محقق نشد و کرمانشاه نیز همچنان درگیر معضل بیکاری است."

 

فتح‌الله حسینی: شهرهای حوزه انتخابیه‌ام از نظر آمار بیکاری با مرکز استان فاصله زیادی دارند

این نماینده مجلس سه روز پیش به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفته بود استان کرمانشاه رتبه نخست بیکاری در کشور را دارد و هشت سال است که در انتظار بودجه به‌سر می‌برد.

 

وی افزوده بود: "امروزه مردمان مرزی کشور برای تأمین مایحتاج و اقلام مصرفی خود از جمله برنج با مشکلاتی مواجه هستند."

 

آمارهای رسمی دولت در حوزه اشتغال از سال ۸۴ تا ۹۰، نشان می‌دهد که تعداد بیکاران کشور از دو میلیون و ۶۷۴ هزار نفر سال ۸۴ به ۲ میلیون و ۸۷۷ هزار نفر در سال گذشته افزایش یافته است.

 

بر اساس آمار‌ها، حدود ۱۰ درصد یا دو میلیون نفر از شاغلان نیز اشتغال ناقص دارند، یعنی کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می‌کنند و آمادگی دارند بیشتر کار کنند اما فرصتی وجود ندارد. حدود ۹ میلیون نفر از شاغلان هم بیش از حد معمول کار می‌‌کنند.

 

خبرگزاری مهر روز سه‌شنبه پنجم دی‌ماه گزارش داد، در ١٢ماه سال گذشته دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر از جمعیت فعال ایران به‌عنوان بیکار شناخته شده‌اند.

 

همه این ارقام برگرفته از آمارهای رسمی‌ای است که در جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌شوند، در حالی که صاحب‌نظران نرخ بیکاری در ایران را بیشتر از این آمارها می‌دانند.

 

محمود احمدی‌‌نژاد، رئیس دولت‌های نهم و دهم ایران در سال ۱۳۸۴ و پس از به قدرت رسیدن با اجرای طرح "بنگاه‌های زودبازده" تلاش کرد آمار بیکاری را کاهش دهد.

 

احمدی‌نژاد مدعی شد که دولت ‌دهم در سال ۸۹، یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده و در سال ۹۰ نیز قصد دارد دو میلیون و ۵۰۰ هزار شغل در اختیار متقاضیان قرار دهد و وعده داد که تا پایان سال ۹۱ بیکاری به‌طور کلی در ایران ریشه ‌کن می‌شود.

 

در یک سال اخیر خبرهای بسیاری از تعطیلی واحدهای تولیدی، بیکاری، اخراج و عدم پرداخت حقوق کارگران منتشر شده است.

 

محمود احمدی‌نژاد وضعیت اقتصادی کشور را به تحریم‌های جهانی علیه جمهوری اسلامی نسبت می‌دهد اما مخالفان او، سیاست‌های اقتصادی دولت دهم را عامل نابسامانی اقتصادی کشور می‌دانند.

 

 

Share