Share

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت به مذاکرات آینده با ایران خوش‌بین نیست.

 

رویترز امروز جمعه ۲۲ دی‌ماه نوشت یوکیا آمانو این سخنان را در توکیو بیان کرد و افزود "چشم‌انداز امیدبخشی" به این مذاکرات که قرار است چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه (۱۶ ژانویه) برگزار شود، ندارد.

 

به‌گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات آینده ایران و آژانس در مورد بازدید از تأسیسات نظامی پارچین خواهد بود که هنوز جمهوری اسلامی اجازه بازدید از آن را نداده است.

 

آخرین دور مذاکره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران روز ۲۳ آذرماه سال جاری در تهران برگزار شد و هیئت نمایندگی آژانس نتوانست همان‌طور که اعلام کرده بود از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کند.

 

بازدید کارشناسان آژانس از پارچین یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف است. تهران می‌گوید اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود، بازرسان می‌توانند از پارچین بازدید کنند.

 

یوکیا آمانو: مذاکرات با ایران به‌شکل خطی پیش نمی‌رود. یک گام به پیش می‌رویم، اما سپس دو یا سه گام به عقب بازمی‌گردیم

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.

 

سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

یوکیا آمانو امروز همچنین گفت: "مذاکرات با ایران به‌شکل خطی پیش نمی‌رود. یک گام به پیش می‌رویم، اما سپس دو یا سه گام به عقب بازمی‌گردیم."

 

این در حالی است که هرمان ناکارتس، رئیس هیئت مذاکره‌کننده آژانس با ایران، ۲۴ آذرماه (۱۴ دسامبر)، یک روز پس از آخرین دور مذاکرات گفته بود پیشرفت‌هایی در مذاکرات حاصل شده است.

 

ناکارتس گفته بود: "ما انتظار داریم در مذاکرات ۱۶ ژانویه بر روی رویکردی ساختاری به نتیجه برسیم و در گام‌های بلند بعدی آن را به‌مورد اجرا گذاریم."

 

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز پس از مذاکرات آژانس و جمهوری اسلامی این گفت‌وگوها را "سازنده و مثبت" خوانده بود.

 

پیش از این، دو طرف در بهمن و اسفند ۱۳۹۰ در تهران و اردیبهشت، خرداد و شهریور ۱۳۹۱ در وین با یکدیگر مذاکره کرده‌اند.

 

پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران چشم‌انداز مثبتی برای مذاکرات آینده ایران و گروه ۵+۱، شامل آمریکا، چین، روسیه، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهد گشود که این مذاکرات نیز در همین ماه ژانویه برگزار خواهد شد.

 

آخرین گفت‌وگوهای ایران و گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان، شش ماه پیش در مسکو برگزار شد.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

 

Share