Share

پلیس اسپانیا دو نفر را به اتهام تلاش برای انتقال تجهیزاتی به ایران که می‌تواند در برنامه‌ هسته‌ای کاربرد داشته باشد، بازداشت کرد.

 

به گزارش رویترز، وزارت کشور اسپانیا روز جمعه ۲۲ دی اعلام کرد محتویات کامیون عازم ایران را به همراه دو مرد بازداشت کرده است. این محموله شامل شیرهای آلیاژی بوده که گفته شده می‌تواند در برنامه هسته‌ای کاربرد داشته باشد.

 

وزارت کشور اسپانیا در این بیانیه گفته است این کامیون در یک بزرگراه در شمال اسپانیا توسط پلیس متوقف شده است.

 

بر اساس تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل ارسال هرگونه تجهیزاتی به ایران که ممکن است کاربرد دوگانه داشته باشد و به پیشرفت برنامه اتمی این کشور کمک کند، ممنوع است.

 

قدرت‌های بزرگ غربی معتقدند ایران زیر پوشش برنامه هسته‌ای خود که آن را "صلح‌آمیز" می‌خواند، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است اما ایران بارها این اتهام را رد کرده است.

 

بر اساس تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل ارسال هرگونه تجهیزاتی به ایران که ممکن است کاربرد دوگانه داشته باشد و به پیشرفت برنامه اتمی این کشور کمک کند، ممنوع است

گروه ۱+۵ شامل آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه، فرانسه و آلمان برای حل مناقشه اتمی ایران، فروردین ۱۳۹۱ مذاکرات خود را با این کشور پس از یک سال وقفه از سر گرفتند.

 

این گروه تاکنون ۲۶ فروردین (در استانبول)، سوم و چهارم خرداد (بغداد) و ۲۹ و ۳۰ خرداد ۱۳۹۱ (در مسکو) با نمایندگان ایران دیدار و مذاکره کردند.

 

آخرین دور این مذاکرات که در مسکو برگزار شد، بدون نتیجه خاصی پایان یافت اما طرفین توافق کردند که مذاکرات را در ماه ژانویه ادامه دهند.

 

از سوی دیگر تازه‌ترین دور گفت‌وگوهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران نیز قرار است چهارشنبه ۲۷ دی‌ برگزار شود اما یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است به سرانجام این مذاکرات با ایران خوش‌بین نیست.

 

به‌گفته مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مذاکرات آینده ایران و آژانس در مورد بازدید از تأسیسات نظامی پارچین خواهد بود که هنوز جمهوری اسلامی اجازه بازدید از آن را نداده است.

 

آخرین دور مذاکره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران روز ۲۳ آذرماه سال جاری در تهران برگزار شد و هیئت نمایندگی آژانس نتوانست همان‌طور که اعلام کرده بود از تأسیسات نظامی پارچین بازدید کند.

 

بازدید کارشناسان آژانس از پارچین یکی از موضوعات مورد بحث دو طرف است. تهران می‌گوید اگر مدالیته بین ایران و آژانس نهایی شود، بازرسان می‌توانند از پارچین بازدید کنند.

 

پارچین سایتی است که به اعتقاد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی احتمال دارد تحقیقاتی در رابطه با استفاده نظامی از انرژی هسته‌ای در آن در جریان باشد. دولت ایران این موضوع را رد کرده است.

 

سایت نظامی پارچین در جنوب شرقی تهران واقع شده است.

 

 

Share